• 2011-10-13

W jednym egzemplarzu Anna Sobol Wejman, Stanisław Wejman

29 października 2011 r. w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie otwarta zostanie wystawa W jednym egzemplarzu Anny Sobol Wejman i Stanisława Wejmana.

W jednym egzemplarzu Anna Sobol Wejman, Stanisław Wejman

W jednym egzemplarzu Anna Sobol Wejman, Stanisław Wejman

W Galerii Grafiki i Plakatu pojawi się wyjątkowy rodzaj prac. Jest to grafika niezobowiązana do powielania. Prace występują w pojedynczym egzemplarzu, opatrzone są sygnaturą epreuve d’artist. Ten unikatowy dialog toczy się pomiędzy Anną Sobol-Wejman i Stanisławem Wejmanem, pomiędzy graficzką i grafikiem, a także żoną i mężem. Tak się składa, że rodzina Wejmanów pasjonuje się tą dziedziną sztuki od wielu lat. Mieczysław Wejman, wybitny grafik, autor Rowerzysty, słynnego cyklu akwafort z lat 19641970 był ojcem Stanisława, nauczycielem i mistrzem obojga twórców.

Ten rodzinny dialog, mieszanka współzawodnictwa, partnerstwa i inspiracji przejawia się w dwóch cyklach graficznych. Siedzące Anny Sobol – Wejman nawiązują do cyklu sześćdziesięciu akwafort z motywem dyni, zapoczątkowanego w 2004 r. przez Stanisława Wejmana. Oba cykle łączy multiplikacja jednego motywu. Pozorna powtarzalność formy wydobywa nieograniczone bogactwo i zróżnicowanie graficznego języka. Jest to gra pomiędzy ideą wyjątkowości i powtarzalności.

Anna Sobol-Wejman – urodziła się w Rybniku w 1946 roku. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof., prof. Włodzimierza Kunza i Mieczysława Wejmana. Uzyskała dyplom w pracowni litografii prof. Włodzimierza Kunza w 1972 roku.

W roku 1995 zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Gyor. W czerwcu 2009 roku została laureatką Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza, przyznawanej przez zarząd Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski za najlepszą wystawę w Krakowie. W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Danii, Norwegii, Holandii, Islandii, Japonii, Francji, Niemczech, USA, Szwajcarii.

Stanisław Wejman – urodził się w 1944 roku w Jędrzejowie. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, gdzie w 1968 roku uzyskał dyplom w pracowni Mieczysława Wejmana. Jest profesorem ASP w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Miedziorytu na Wydziale Grafiki. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo. W grafice najczęściej posługuje się techniką akwaforty i akwatinty a także litografii.

W latach 1984-85 i 1990 wykładał w USA i Kanadzie na tamtejszych uczelniach artystycznych. Prowadził warsztaty graficzne w Maastricht i w Antwerpii (1995) a w roku 2003 w Urbino. W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Danii, Holandii, Islandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, USA.

Dodaj komentarz