• 2011-10-12

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura 2011

W dniach od 18 do 22 października 2011 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura 2011.

Camera Obscura (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Camera Obscura (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Najlepsi reporterzy z takich telewizji jak ARTE, BBC, RBB, TVP, TVN czy POLSAT staną do walki. W Polsce nie ma drugiego takiego festiwalu. Konsekwentnie budowana formuła spotkania najciekawszych reportaży z naszego kontynentu uczyniła z Camery Obscury wydarzenie wyjątkowe. Dlatego już po raz ósmy w październiku spotkają się w Bydgoszczy twórcy reportażu telewizyjnego i radiowego.

W dwóch konkursach: międzynarodowym i polskim wystartują 34 reportaże wyprodukowane w Niemczech, Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii. Wśród autorów znajdą się takie sławy jak Ewa Ewart, Frederic Tonolli, Marcin Sauter czy Bertold Kittel. Nic dziwnego, w końcu Camera Obscura jako jedyna promuje reportaż jako samodzielną formę audiowizualną z pogranicza dziennikarstwa i filmu dokumentalnego.

Niezwykle szeroki jest wachlarz tematyczny filmów festiwalowych zakwalifikowanych do konkursów. Od analizy fenomenu pomnika Chrystusa w Świebodzinie w wykonaniu niemieckich reporterek Antonii Schmidt i Violetty Weiss (Making Wonders in Świebodzin) po tajemnicę działającej w szeregach Solidarności agentki SB z Olsztyna, której śmierć do dziś mimo pogrzebu nie jest stuprocentowo pewna (Iga).

Bardzo ciekawie zapowiadają się pokazy specjalne, które bez żadnych zahamowań uderzają w najbardziej skrywane tajemnice współczesnego świata. Jak Syria w cieniu Assada (Syria, the Assads Twilight) autorstwa francuskich filmowców Christophe Ayada i Vincenta de Cointet czy przenikliwa analiza historii i współczesności prostytucji The Oldest Profession: Prostitutes And Sex Workers Katji Esson.

Ważny temat porusza też Sekret siedmiu sióstr (Le Secret des Sept Soeurs) Frederica Tonolli, który zobaczymy w Bydgoszczy premierowo. Ten czteroczęściowy film wyjaśnia, dlaczego paliwo na polskich stacjach tyle kosztuje, a Bush zdecydował się na wojnę w Iraku. To opowieść o skutkach pewnego porozumienia zawartego w nieprzystępnych górach Szkocji w 1928 roku przez siedem wielkich koncernów paliwowych, skutkach które tworzą dziś porządek świata. To kartel, który dominuje naszą planetę. Od XIX wieku, wciąż wszechobecny mówi Tonolli.

Ale Camera Obscura to także goście. Wśród nich w czasie tegorocznej edycji wyróżniona zostanie znakomita reportażystka Barbara Paciorkowska. Szefowa Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2, redaktor naczelny Magazynu Ekspresu Reporterów, zdobywczyni wielu nagród i promotorka młodych reporterów i dokumentalistów.

Podczas Camera Obscura 2011 otrzyma ona pierwszą w historii festiwalu Nagrodę Specjalną za zasługi da rozwoju sztuki reportażu. Paciorkowska dołączy do plejady znamienitych gości poprzenich edycji bydgoskiego festiwalu wśród których znaleźli się m.in.: Ewa Ewart, Olenka Frenkiel, Jacek Bławut, Andrzej Fidyk, Tomasz Sekielski, Grzegorz Miecugow, Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski, Mariusz Szczygieł, Mark Aitken, Alain Bosc, Geraldine Abrassart, Georges Marque-Bouare.

W tym roku festiwal zmienia też swoje oblicze. Filmy i reportaże oglądać będziemy wyłącznie na seansach popołudniowych. Wcześniej, pomiędzy 11.00 a 16.00 odbywać się będą warsztaty i seminaria dla młodych dziennikarzy, filmowców, artystów wizualnych. Wśród nich znajdą się warsztaty takie jak Rola nowych mediów w ruchach nieposłuszeństwa obywatelskiego, czy Jak wywierać wpływ przez storytelling.

Nowością jest nie tylko bardzo rozbudowany sektor warsztatowy. W tym roku festiwal sięga po cykl pokazów tematycznych pod hasłem Camera na: Camera na muzykę, Camera na kobiety oraz Camera na sztukę.

Warto także zwrócić uwagę na dwa wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Konkurs reportaży radiowych to unikatowa okazja by zetknąć się z tą wyjątkową sztuką opowieści. Z kolei konkurs Panasonic Young Inventions skierowany do twórców nieprofesjonalnych ma na celu odkrycie nieoszlifowanych talentów reporterskich.

Festiwal Camera Obscura 2011
18-22 października 2011r.
Teatr Polski
al. Mickiewicza 2
85-071 Bydgoszcz

Dodaj komentarz