• 2011-10-12

5. edycja festiwalu Sputnik nad Polską w listopadzie

5. edycja festiwalu Sputnik nad Polską potrwa od 17 do 27 listopada 2011 w Warszawie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbędą się retrospektywy takich twórców, jak: Andriej Konczałowski i Michaił Kalika.

W ramach retrospektywy filmów Andieja Konczałowskiego publiczność 5. Edycji Festiwalu będzie miała okazję obejrzeć takie produkcje, jak: Pierwszy nauczyciel, Wujaszek Wania, Syberiada, Szlacheckie gniazdo, Historia Asi Klaczynej, która kochała lecz za mąż nie wyszła, Dom wariatów, Dziadek do orzechów, Blichtr, Kurka Riaba, Bliski krąg.

Michaiła Kalika – wybitny twórca, autor dziewięciu pełnometrażowych filmów był kilkakrotnie aresztowany za działalność antyradziecką, a jego filmy zostały objęte cenzurą i przymusowo przemontowane. W latach 70-tych zmuszony był wyemigrować do Izraela, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie filmy jak: Człowiek idzie ze słońcem, Do widzenia chłopcy, czy Kochać.

ALE KOSMOS

W związku z 50 rocznicą pierwszego lotu człowieka w Kosmos, na festiwalu zaprezentowana zostanie klasyka rosyjskiej fantastyki oraz filmy ukazujące społeczny odbiór pierwszych kosmicznych sukcesów z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, A. Leonowa. W sekcji znajdą się m.in. Droga ku gwiazdom Pawła Kłuszancewa, Solaris Andrieja Tarkowskiego, Papierowy żołnierz Aleksieja Germana, Aelita Jakowa Protazanowa, Przez ciernie do gwiazd oraz dokument o Mirosławie Hermaszewskim pod tytułem Ciężar Nieważkości. W planetarium w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się debata z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, A. Leonowa. Oraz pokaz filmu o podboju kosmosu.

Kinomanom dedykowana jest sekcja konkursowa prezentująca najlepsze autorskie obrazy z ostatnich dwóch lat. W tym roku w sekcji konkursowej znalazły się filmy:

  • Myśliwy Bakura Bakuradze, który poprowadzi widza przez niełatwą podróż po rosyjskiej wsi, ukazując skomplikowane relacje międzyludzkie oraz trudną drogę do akceptacji rzeczy nieodwracalnych.
  • W sobotę Aleksandra Mindadze to rodzaj fabularnej relacji ukazującej czarnobylską tragedię z 1986 roku – w niełatwej formie – dynamiczny, trzęsący się obraz, przerywany dźwięk. Dzięki nietypowej realizacji, film pozwala widowni na autentyczne przeżywanie wydarzenia, znanego dotychczas głównie z doniesień prasowych. W sekcji konkursowej o nagrodę zawalczy również
  • Palacz Aleksieja Bałabanowa, Beduin Igora Wołoszyna, Portret o zmierzchu Angeliny Nikonowej, Dolina róż Dmitrija Czerkasowa, Dom wiatru Wiaczesława Złotopolskiego

Podczas festiwalu będzie można zobaczy filmy również w ramach sekcji: Kalejdoskop nowego kina, Kino akcji, Dzień Moskwy, Erotyka w kinie rosyjskim, The Best of SPUTNIK oraz Mały Sputnik.

Dodaj komentarz