• 2011-10-10

Nagroda główna dla Cudzych listów Macieja Drygasa

Film Macieja Drygasa Cudze listy otrzymał nagrodę główną dla najlepszego filmu dokumentalnego na Batumi International Art-house Film Festival (BIAFF). Film pokonał takie obrazy, jak Męski erotyk Jørgena Letha, Wyjście przez sklep z pamiątkami Banksy’ego oraz Chodorkowski Cyrila Tuschi.

Cudze listy, reż. Maciej Drygas (źródło: materiały prasowe)

Cudze listy, reż. Maciej Drygas (źródło: materiały prasowe)

Cudze listy to wyjątkowy filmowy kolaż, w którym wybitny dokumentalista sięga do archiwów IPN i wydobywa na światło dzienne listy Polaków pisane w okresie PRL. Kontrolowana przez służby bezpieczeństwa codzienna korespondencja Polaków staje się tkanką do zbudowania przez reżysera przejmującego portretu wewnętrznego Polaków w latach 1945-1989.

Z tych kadrów wyłania się cywilizacja kolejek, pielgrzymek i pracy. Ten film to nie tyle historia PRL, co studium świata nieprzyjaznego człowiekowi – obraz codziennego życia pod niewidzialnym ciężarem systemu – pisał o Cudzych listach na łamach Gazety Wyborczej Tadeusz Sobolewski.

Polska premiera Cudzych listów odbyła się na 8. festiwalu Planete Doc w maju tego roku. Film Macieja Drygasa startował w międzynarodowym konkursie Magicznej Godziny dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego.

Film Cudze listy jest dystrybuowany na świecie przez ARTE. Jego międzynarodowym pozycjonowaniem zajmuje sie Against Gravity.

BIAFF to organizowany od 2006 roku w gruzińskim Batumi festiwal filmów arthouse’owych. Oprócz filmu Macieja Drygasa, jury w międzynarodowym składzie nagrodziło m.in. Code Blue Urszuli Antoniak (nagroda dla najlepszej aktorki). W programie tegorocznej edycji znalazł się również przegląd filmów krótkometrażowych ze Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy (Przyrzeczona Lesława Dobruckiego, Glasgow Piotra Subbotko, Na północ od Kalabrii Marcina Sautera).

 

Dodaj komentarz