• 2011-10-08

LXIV Krakowski Salon Poezji w Gliwicach

16 października 2011 r. o godz. 12.00 scena GTM przy Nowym Świecie w Gliwicach odbędzie się LXIV Krakowski Salon Poezji w Gliwicach Poezja Federica Garcíi Lorki oraz Jorgego Luisa Borgesa. Czyta Anna Polony.

Federica Garcíę Lorcę i Jorgego Luisa Borgesa łączy nie tylko to, że tworzyli w języku hiszpańskim i obaj należą do najwybitniejszych poetów XX wieku, ale również to, że życie tak jednego, jak drugiego było w pewien sposób naznaczone. Nie przypadkiem jeden z tomików wierszy Lorki nosi tytuł Sonety ciemnej miłości – taka bowiem była miłość w wydaniu tego przyjaciela surrealistów Salvadora Dalego i Luisa Buñuela, silnie skrępowanego przez swoją nieakceptowaną przez społeczeństwo seksualność.

To właśnie homoseksualizm poety stał się przyczyną jego śmierci – w wieku niecałych 37 lat zginął z rąk frankistowskich prawicowych nacjonalistów. Z kolei Borges – jeden z największych intelektualistów minionego stulecia – przez pół życia był ociemniały. Obraz ślepego dyrektora argentyńskiej Biblioteki Narodowej zainspirował Umberta Eco do napisania słynnej powieści Imię róży – włoski pisarz postać strażnika średniowiecznego klasztornego księgozbioru, posępnego ojca Jorge, jawnie wzorował na Borgesie.

Twórczość obu poetów gliwickim bywalcom Salonu Poezji przypomni Anna Polony, wybitna krakowska aktorka, częsty gość naszych spotkań z literaturą.

Oprawa muzyczna:

  • Sylwester Sośniak – gitara
  • Ronald Tuczykont – kontrabas

Gliwicki Teatr Muzyczny
ul. Nowy Świat 55/57
44-100 Gliwice

Dodaj komentarz