• 2011-10-07

Poczekalnia – Waiting Room Kinga Araya

13 października 2011 r. o godzinie 18.00 w Galerii BWA w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy Kingi Arayi Poczekalnia – Waiting  Room.

Kinga Araya, "Poczekalnia - Waiting Room", zaproszenie (pochodzi z materiałów prasowych)

Kinga Araya, "Poczekalnia - Waiting Room", zaproszenie (pochodzi z materiałów prasowych)

Wystawa Poczekalnia – Waiting Room jest powrotem artystki do rodzinnego miasta. Po wielu latach nieustannej podróży Araya wraca do Tarnowa, gdzie spędziła pierwsze lata swojego życia. Przestrzeń galerii – skrzydło Dworca PKP – zostanie zamieniona w poczekalnię – przystanek na trasie pracy artystki nad nowym projektem Walking with Kinga, którego pokaz odbędzie się w styczniu 2012 roku w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie.

Araya podąża śladami św. Kingi – swojej patronki. Chodząc jej ścieżkami dekonstruuje własną historię. Projekt nawiązuje do rozwijanej od wielu lat przez artystkę metody spacerowania i rozmawiania (walking and talking). Artystka za punkt wyjścia obrała dzieje swojej patronki – św. Kingi. Jej losy interpretuje jako historię niezwykłej kobiety, księżniczki, emigrantki i inicjatorki przemian w kulturze, polityce i gospodarce Europy Środkowej.

Kondycję węgierskiej księżniczki na płaszczyźnie artystycznej refleksji łączy z własną historią – Polki, emigrantki, osoby skonfrontowanej z wyzwaniami życia na obczyźnie. Kinga Araya podejmuje refleksję nad aspektami tożsamości hybrydalnej, zawieszenia międzykulturowego, ciągłego przemieszczania się, emigracji, a także braku namacalnej ojczyzny i bariery, jaką stwarza obcy język.

Kinga Araya – obywatelka dwóch krajów, urodzona w Polsce, wykształcona w Kanadzie, obecnie mieszkająca w Rzymie, pracuje z wieloma mediami. Jest autorką wideo, fotografii, performance, rzeźb, prac audio. Jej twórczość dotyka problemów migracji, podróży, wyobcowania, silnie akcentuje komunikacyjną rolę sztuki.

Artystka w oparciu o własne doświadczenia analizuje sytuację emigranta-nomada, bycie pomiędzy kulturami, krajami i językami. Studiowała w University of Ottawa, York University w Toronto i Concordia University w Montrealu, gdzie uzyskała tytuł doktora na podstawie pracy Walking in the City: The Motif of Exile in Performances by Krzysztof Wodiczko and Adrian Piper. Aktualnie przygotowuje książkę poświęconą poetyce i polityce chodzenia.

Partnerem wystawy jest Bunkier Sztuki w Krakowie.

Kinga Araya
Poczekalnia Waiting – Room

14 października – 13 listopada 2011 r.
13 października, godz. 18.00 – wernisaż
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie,
Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

Dodaj komentarz