• 2011-10-05

Kinga Araya Salty Walk

5 października 2011 r.o godz. 16.00 w kilku miejscach w Krakowie, a będą to Planty przed Bunkrem Sztuki, Bazylika Franciszkanów (ul. Franciszkańska), Wzgórze Wawelskie odbędzie się akcja Kingi Arayi Salty Walk.

Kinga Araya, Salty Walk (źródło: materiał prasowy Bunkra Sztuki)

Kinga Araya, Salty Walk (źródło: materiał prasowy Bunkra Sztuki)

Bunkier Sztuki zaprasza do udziału w akcji Kingi Arayi zatytułowanej Salty Walk, która odbędzie się w przestrzeni publicznej Krakowa. Artystka o godzinie 16.00, pod Bunkrem Sztuki, rozpocznie spacer z solnymi atrybutami, podążając śladami swojej patronki Św. Kingi. W kolejnych minutach trwania performance’u odwiedzi Bazylikę Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu (ul Franciszkańska) oraz Wzgórze Wawelskie.

Akcja Salty Walk jest prologiem projektu Walking with Kinga, którego główna wystawa będzie prezentowana w Bunkrze Sztuki w styczniu 2012. Projekt nawiązuje do rozwijanej od wielu lat przez artystkę metody spacerowania i rozmawiania (walking and talking). Artystka za punkt wyjścia obrała dzieje swojej patronki – św. Kingi. Jej losy interpretuje jako historię niezwykłej kobiety, księżniczki, emigrantki i inicjatorki przemian w kulturze, polityce i gospodarce Europy Środkowej.

Kondycję węgierskiej księżniczki na płaszczyźnie artystycznej refleksji łączy z własną historią – Polki, emigrantki, osoby skonfrontowanej z wyzwaniami życia na obczyźnie. Kinga Araya podejmuje refleksję nad aspektami tożsamości hybrydalnej, zawieszenia międzykulturowego, ciągłego przemieszczania się, emigracji, a także braku namacalnej ojczyzny i bariery, jaką stwarza obcy język.

Kinga Araya jest obywatelką Kanady i Polski. Mieszka i pracuje we Włoszech w Rzymie. Studiowała w University of Ottawa, York University w Toronto i Concordia University w Montrealu, gdzie uzyskała tytuł doktora na podstawie pracy Walking in the City: The Motif of Exile in Performances by Krzysztof Wodiczko and Adrian Piper. Aktualnie przygotowuje książkę poświęconą poetyce i polityce chodzenia.

Kurator: Krzysztof Siatka
Koordynacja: Karolina Więckowska

Kinga Araya Salty Walk
Kraków

 

Dodaj komentarz