• 2011-10-04

Snøhetta: architektura – krajobraz – wnętrze

13 października 2011 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy  Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze. W czwartek 27 października o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z architektką biura Jenny B Osuldsen.

Norwegian Wild Reideer Centre Pavilion. Photocredit Klaas Van Ommeren

Norwegian Wild Reideer Centre Pavilion. Photocredit Klaas Van Ommeren

Snøhetta – zdobywcy prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe w 2009 roku, wielokrotnie nagradzani, uważani za jedno z najciekawszych i najbardziej kreatywnych biur projektowych na świecie.

Wystawa zatytułowana Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze, organizowana we wrocławskim Muzeum Architektury we współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie i Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo, prezentuje dotychczasowy dorobek jednej z najważniejszych i najciekawszych pracowni architektonicznych na świecie, wielokrotnie nagradzanego międzynarodowego biura projektowego Snøhetta.

Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć fotografie, rysunki, szkice, projekty ukończonych i będących w fazie realizacji dzieł architektów. Ekspozycja będzie pierwszym pokazem dorobku Snøhetty w Polsce. Prócz prezentacji prac, podczas wernisażu odbędzie się wykład o współczesnej architekturze Norwegii, który wygłosi Eva Madshus z muzeum w Oslo, oraz otwarte spotkanie z przedstawicielką pracowni Jenny B Osuldsen zaplanowane na czwartek 27 października.

Wystawie towarzyszy katalog w jeżyku angielskim zawierający liczne barwne fotografie i opisy przedstawionych projektów. Wydawcą katalogu jest Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo.

Biuro projektowe Snøhetta AS zostało założone 20 lat temu, kiedy pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. Do 2009 roku pracownia rozrosła się do 120 osób, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, designerzy, plastycy, psycholodzy i socjolodzy, przedstawiciele różnych narodowości. Firma ma obecnie dwie siedziby – w Oslo i w nowym Jorku.

Kolejnym projektem, który przyniósł Snøhettcie międzynarodową sławę, był koncept Opery Narodowej w Oslo. Zrealizowany w 2009 roku budynek został nagrodzony Grand Prix Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie europejskiej architektury współczesnej.

Najbardziej charakterystyczną cechą i celem pracy biura Snøhetta jest uzyskanie doskonałej harmonii między nowym obiektem a otaczającym go krajobrazem i kontekstem samego miejsca. Udaje się to osiągnąć dzięki pracy wielu twórców, specjalistów różnych dziedzin sztuki, architektury, wiedzy o społeczeństwie.

Patronat nad wystawą objął Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard.

Snøhetta: Architektura – Krajobraz – Wnętrza
13 października – 20 listopada 2011 r.

Dodaj komentarz