• 2011-10-04

Opowieści afrykańskie według Szekspira

5 października 2011 roku w Liege odbędzie się premiera przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego pt.: Opowieści afrykańskie według Szekspira.

Opowieści afrykańskie według Szekspira - plakat

Opowieści afrykańskie według Szekspira - plakat

Spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, na podstawie tekstów Szekspira: Otello, Kupiec wenecki, Król Lear, powieści Lato J.M. Coetzeego oraz monologów autorstwa Wajdiego Mouawada.

Jak powstrzymać krwawienie bogów? Nie da się, to wiadomo. Zmierzch bogów dotknął wszystkie sfery, nawet te świeckie, międzyludzkie, opisane przez Szekspira. Krwawimy więc razem z bogami, a nasza krew spada czarnym deszczem, który nie niesie ani ulgi ani ochłody. Przeciwnie, w spiekocie afrykańskiego słońca, w którym prażą się bohaterowie powieści J.M. Coetzeego ta krew zasycha i klei się strupami do czystych ubrań, które nosimy usiłując ukryć codzienny rozpad.

Lear, Shylock i Otello – trzech Szekspirowskich herosów, odartych z bezpiecznych narracji staje przed nami z całą mocą swojego upadku. Krwawiący bóg to mężczyzna szukający desperacko miłości. Mężczyzna mieniący się nieszczęściami starca, Żyda i Czarnego. Otoczony przez kobiety uwikłane w jego słabość. Przecież każdy z nas prędzej czy później doświadcza stanów Leara, Otella czy Shylocka. Staje się zwierzęciem wykluczonym ze stada, wygnanym. Szekspir przykładał do tych zdarzeń miarę tragiczną, tytanów dziejowych działających w okolicznościach baśniowo-mitycznych. Coetzee znający realia apartheidu opisuje swoich bohaterów wyłącznie w kategoriach egzystencji. Nie buduje strzelistych fabuł, tworzy intymne światy psychotyczne, przez które filtruje własną przetrąconą dumę, światy nie do zniesienia.

Opowieści afrykańskie według Szekspira to nowy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego realizowany z zespołem Nowego Teatru i artystami, którzy towarzyszą mu od lat. Reżyser, który ma na swoim koncie realizację aż dziesięciu dramatów Szekspira tworzy teraz własną, fascynującą wizję człowieka wydobytego z przestrzeni doświadczeń granicznych.

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Szczęśniak
Muzyka: Paweł Mykietyn
Dramaturgia: Piotr Gruszczyński
Reżyseria świateł: Felice Ross
Animacje: Kamil Polak
Choreografia: Claude Bardouil
Obsada: Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Adam Ferency, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek.

Spektakl powstaje w koprodukcji z grupą Prospero, która zrzesza 6 europejskich teatrów: Théâtre de la Place (Liege – Belgia), Théâtre National de Bretagne (Rennes – Francja), Emilia Romagna Teatro Fondazione (Modena – Włochy), Schaubühne am Lehniner Platz (Berlin – Niemcy), Fundação Centro Cultural de Belém (Lizbona – Portugalia), Tutkivan Teatterityön Keskus (Tampere – Finlandia) oraz Grand Théâtre de la Ville de Luxembourg z Luksemburga oraz Théâtre National de Chaillot z Paryża.

Wcześniej swoje spektakle w ramach międzynarodowego projektu Prospero realizowali już Thomas Ostermeier i Alvis Hermanis.

Projekt ma na celu kreowanie ważnych wydarzeń kulturalnych oraz promowanie ich w całej Europie, co prowadzi do budowania wspólnej, europejskiej platformy kulturalnej ponad granicami państw. Ponadto w wymiarze polityczno-społecznym zwraca uwagę na kulturę i sztukę, jako czynniki pobudzające kreatywność, wymianę i spójność między poszczególnymi krajami, a jednocześnie dające impuls do rozwoju społeczno-gospodarczego.

Daty:

  • 5-8 października 2011 Liege
  • 19-20 października 2011 Modena
  • 28-29 października 2011 Lizbona
  • 15-16 listopada 2011 Rennes
  • 22-23 listopada 2011 Luxemburg
  • 2-4, 7-11 grudnia 2011 Warszawa
  • Marzec 2011 Berlin
  • 16-18, 20-23 marca 2012 Paryż

Opowieści afrykańskie według Szekspira
Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
Premiera: 5 października 2011 Liege
Polska premiera: 2 grudnia 2011 Warszawa

Dodaj komentarz