• 2011-10-04

Grzegorz Stec Pisane światłem, pisane mrokiem

Już od 6 października 2011 r. w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie będzie można obejrzeć wystawę malarską zatytułowaną Pisane światłem, pisane mrokiem autorstwa Grzegorza Steca – artysty, którego sztukę charakteryzuje bogactwo kompozycji, barw i struktur. Styl jego obrazów to przejście od prostych form po gęste kompozycje horror vacui, od czystej i wyrazistej kolorystyki, po prace monochromatyczne i wręcz czarno-białe.

Szczyt bohaterów. List do Czesława Miłosza, 2011, olej na płótnie, 80 x 100

Szczyt bohaterów. List do Czesława Miłosza, 2011, olej na płótnie, 80 x 100

W swoich obrazach Stec przedstawia gigantyczne pochody i tłumne karnawały, przemarsze i wojny. Cząstką tej masy jest istota ludzka, podobna do owada. Pojedynczy człowiek pojawia się u Steca w cyklu ludzkich głów-masek, pozbawionych twarzy. Są to nie tyle portrety, co obrazy stanów psychiki tych istot. Grzegorz Stec mistrzowsko tworzy efekty świetlne, które nadają obrazom duchowy wymiar, tak zaprzepaszczony we współczesnej sztuce. Światło jest bohaterem wielu jego prac, zwłaszcza czarnych obrazów, które stanowią najbardziej oryginalną część jego malarstwa. Te ascetyczne malarskie improwizacje są próbą wizualizacji czystego światła.

Krakowska wystawę otworzy słowo krytyka Tadeusza Nyczka, w którego opinii:

Stec nie chce, nie umie, a może go to po prostu nie interesuje świadkować epoce jako jej zwierciadło na gościńcu. Woli budować spójny, precyzyjny, delikatny, ale trwały i wyrazisty świat wartości duchowych, estetycznych. Jego obrazy, rysunki i grafiki są triumfem Sztuki, rzemiosła, wreszcie triumfem siły wyobraźni. (…) Tak właśnie zobaczyłem obecność sztuki Grzegorza Steca pośród sztuki wytwarzanej przez jego rówieśników. Było to doświadczenie dojmujące.

Wystawę otworzy Tadeusz Nyczek oraz Krzysztof W. Kasprzyk (były Konsul Generalny RP w Nowym Jorku) Oprawa muzyczna – Joachim Kołpanowicz (gitara).

Grzegorz Stec, malarz, grafik, poeta. Urodzony 1955 roku w Krakowie, w 1981 ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W latach 1996-2002 był rezydentem The Society for Arts w Chicago. W 1112 Gallery, The Society for Arts, odbyły się trzy jego wystawy: Letters to the Mastres (1996), Exodus or Carnival? (1997) i Aqueducts of Dream (1998). Od 2008 wystawia w Nowym Jorku, m.in. duże wystawy jego malarstwa miały miejsce w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej (2008), w Galerii Kuriera Plus (2008) i w Fundacji Kościuszkowskiej (2009).

Grzegorz Stec użyczał swoich obrazów na okładki książek, płyt i plakatów, m.in. dla VI Wielkanocnego Festiwalu Ludwika van Beethovena (Kraków, 2002). O twórczości artysty TVP nakręciła film Zadręcza mnie zapach czerni (1991, reż. Cezary Nowicki). Grzegorz Stec jest także poetą, wydał dwa tomiki poetyckie: Nikt tu nie szuka odpowiedzi, Kraków 1999 oraz Melencolia, Kraków 2007. Miał 50 wystaw indywidualnych, w kraju i za granicą.

Wystawa potrwa do 16 listopada.

Centrum Kultury Żydowskiej
ul. Meiselsa 17
Kraków

Dodaj komentarz