• 2011-10-03

Azja w obiektywie – Festiwal Filmowy Pięć Smaków

19 października 2011 roku w Warszawie rozpocznie się Festiwal Filmowy Pięć Smaków, podczas którego będzie można zobaczyć filmy w nowej sekcji Azja w obiektywie.

Film Mario Zanottiego „Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim” Włochy 2004

Film Mario Zanottiego „Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim” Włochy 2004

Bohaterem pierwszego film z sekcji, Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim (reż. Mario Zanot, Włochy, 2004), jest zmarły w 2004 roku Tiziano Terzani, wybitny włoski dziennikarz, pisarz, podróżnik i wielbiciel Azji. Jego dzieła Powiedział mi wróżbita czy Nic nie zdarza się przypadkiem uchodzą za jedne z najważniejszych i najpiękniej napisanych opowieści o Azji. Przez lata był azjatyckim korespondentem niemieckiego Der Spiegel. Mieszkał w Singapurze, Hongkongu, kilka lat spędził w Chinach kontynentalnych, skąd został wydalony bez prawa powrotu, w Japonii i Tajlandii oraz w Indiach.

Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim przeprowadzony został dwa miesiące przed śmiercią w jego domu w toskańskiej Orsignie. Terzani opowiada m.in. o swojej duchowej przemianie, o ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki – Nic nie zdarza się przypadkiem. Chory na raka Terzani opisuje w niej eksperymentalne kuracje, jakim poddawał się w Ameryce, Indiach i Chinach, odkrywając dla siebie tamtejszą medycynę. Przypadkowe spotkanie ze starym mędrcem w Himalajach wyznaczyło koniec wędrówki w poszukiwaniu najważniejszego: harmonii ze światem i samym sobą.

Seans filmu odbędzie się 22 października o 13.00 w Kinie Muranów. Projekcji towarzyszyć będzie debata poświęcona twórczości Tiziano Terzaniego oraz promocja jego książek wydanych w Polsce.

Film Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh” Polska 2011

Film Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh” Polska 2011

Drugim wydarzeniem sekcji będzie projekcja filmu Pawła Kloca Kołysanka z Phnom Penh (Polska 2011, 103′), nagrodzonego Srebrnym Rogiem i Srebrnym Lajkonikiem na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym 2011. To ważny debiut pełnometrażowy polskiego dokumentalisty, zrealizowany w stolicy Kambodży.

Bohater filmu, Izraelczyk Ilan Shickman wyjechał z ojczyzny w poszukiwaniu nowej Ziemi Obiecanej, lepszego życia. Azja zwabiła go łatwymi przyjemnościami – uległością kobiet i wysokim statusem cudzoziemca. We Phnom Penh poznał Saran, opuszczoną przez męża byłą prostytutkę, która topiła smutki w alkoholu. Studium kambodżańskiej codzienności Ilana i Saran – posłużyło twórcom filmu jako pretekst. W centrum tej emocjonalnie i kulturowo złożonej historii leży trudny los kambodżańskich dzieci. Pochodzące z różnych związków, przechowywane u dalekich krewnych na wsi, albo w rodzinach zastępczych, sprzedawane do adopcji, czy prostytucji przez ledwo wiążące koniec z końcem matki, stają się żywym towarem.

Projekcja Kołysanki z Phnom Penh odbędzie się w niedzielę 23 października o 16.45 w Kinie Muranów. Po seansie reżyser spotka się z publicznością.

Klubem festiwalowym stanie się w tym roku warszawska kawiarnia o profilu podróżniczym, Południk Zero przy ulicy Wilczej 25. W czasie Pięciu Smaków odbędzie się w niej cykl bezpłatnych projekcji filmów podejmujących temat Azji od strony społecznej i etnograficznej.

Azja w obiektywie
Festiwal Filmowy Pięć Smaków 2011
19-26 października, Warszawa (Muranów, KINO.LAB)
26-31 października: Kraków (Kino Pod Baranami), 12-15 listopada: Poznań (Muza)

Dodaj komentarz