Ostatnie dni wystawy Pomarańczowa Alternatywa – Happeningiem w komunizm

Tylko do 2 października 2011 r. o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie można oglądać wystawę Pomarańczowa Alternatywa.

Happening Precz z upałami, Wrocław 1987 (źródło: materiały prasowe MCK)

Happening Precz z upałami, Wrocław 1987 (źródło: materiały prasowe MCK)

Finisaż wystawy  Artyści, anarchiści, wariaci czyli polska kultura alternatywna lat 80 oraz spotkanie z Krzysztofem Skibą i Pawłem Konjo Konnakiem. Tytuł spotkania został zaczerpnięty z książki Krzysztofa Skiby, Jarosława Janiszewskiego i Pawła Konjo Konnaka, opowiadającej o Gdańskiej Alternatywie lat 80. Zaproszeni goście opowiedzą o akcjach happeningowych i koncertach w których uczestniczyli lub sami je inicjowali. Ilustracją spotkania będą zapisy happeningów i teledyski.

Co się stało z polską kulturą lat 80.? Gdzie się podziali tamci artyści, wariaci, anarchiści? Czy nadal im w głowie radykalne przewartościowania, wywrotowe prowokacje, demaskacje, sprzeciwy, i negacje? Czy może kultura niegdyś nosząca miano alternatywnej dziś sprowadzona została do bezpiecznych form i nie narusza obowiązującego w sferze estetyki czy form społecznych status quo? Ze wstępu Krzysztofa Dudka, Dyrektora Narodowego Centrum Kultury, do książki Artyści wariaci, anarchiści.

2 października 2011 r.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz