• 2011-09-30

Wystawa Grażyny Deryng i Anny Zamorskiej Noc księżycowa 6 w Galerii Sztuki w Legnicy

Od 4 do 23 października w Galerii Sztuki w Legnicy będzie miała miejsce  wystawa Grażyny Deryng i Anny Zamorskiej  Noc księżycowa 6. 

Grażyna Deryng (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Grażyna Deryng (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Ryszard Ratajczak, krytyk sztuki (fragment recenzji):

Grażynę Deryng i Annę Zamorską łączy wieloletnia przyjaźń, niekonwencjonalna twórczość, zamiłowanie do najtrudniejszego materiału ceramicznego, jakim jest porcelana oraz setki godzin przepracowanych wspólnie w wałbrzyskich fabrykach porcelany Karolina, Książ, Wałbrzych.

Każda z nich podąża jednak własną drogą. Grażyna Deryng tworzy instalacje używając porcelanowego modułu z wykorzystaniem szyb i luster, wzbogacając performance ogniem. Anna Zamorska tworzy sensualistyczne pejzaże nieba i ziemi, łącząc porcelanowe odlewy z miękkimi sznurami, drewnem i metalem. Z porcelany i gliny formuje ręcznie magiczne zwierzęta i istoty półludzkie.

W 2006 roku powstała pierwsza prezentacja Noc Księżycowa i od tego czasu co roku odbywa się kolejna instalacja w innej przestrzeni galeryjnej. Noc księżycowa to kompilacja porządku i chaosu, kalkulacji kubistycznej i instynktu.

Wystawa znanych i cenionych wrocławskich artystek przygotowana została w oparciu o zasadę łączącą pierwiastek racjonalny – Grażyna Deryng, oraz pierwiastek fantastyczno – imaginacyjny – Anna Zamorska. Przemieszanie tych dwóch światów: świata racjo oraz świata fantazji dało z jednej strony efekt zaskakujący, z drugiej – ekspozycję spójną, dopełniającą się, wzajemnie komplementarną. Wszak od zawsze ludzki świat myśli organizowany jest na zasadzie przeciwieństw: ducha i materii, rozumu i intuicji.

Grażyna Deryng – Studia na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1964-66 była pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie. W latach 1971-82 redaktorem graficzno – technicznym czasopisma Informator Kulturalny we Wrocławiu.

Przez wiele lat prowadziła Galerię BWA Design we Wrocławiu. Animatorka wystaw, komisarz plenerów, autorka indywidualnych wystaw oraz uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej nazwisko jest wymieniane w licznych publikacjach o sztuce współczesnej.

W pracach Grażyny Deryng modułem są porcelanowe kule, przeważnie szkliwione. Niczym z liter alfabetu lub nut w partyturze artystka buduje z nich złożone kompozycje przestrzenne. Kule są białe i opalizują w świetle, ramy kwadratowe czarne, całość zaś tworzy układ wertykalno – horyzontalny.

Ilość możliwych kompozycji – utworów jest praktycznie nieograniczona. Artystka wypracowała własną oryginalną formę, charakterystyczną, ale jednocześnie na tyle elastyczną, iż pozwala tworzyć ciągle nowe prace.

Anna Zamorska (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Anna Zamorska (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Anna Malicka-Zamorska – absolwentka wrocławskiej ASP (pracownia ceramiki prof. J. Kotarbińskiej, dyplom w 1965 roku), należy do najbardziej znanych i popularnych w świecie artystów ceramików.

Wielokrotnie zapraszana do udziału w międzynarodowych sympozjach twórczych, konkursach i wystawach. Stypendystka uniwersytetów w Australii (GIAE, Churchill, Victoria), USA (Drake University, Des Moines, Iowa) i Islandii (Academy of the Arts, Reykjavik).

Jej prace znajdują się w muzeach całej Europy, obu Ameryk, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Były reprodukowane wielokrotnie w książkach (Polly Rothenburg, Michael Flynn, Peter Lane, Charlotte Speight, Paweł Banaś, Serge Gauthier, Juzas Adomonis, Margaret Margetts, Janet Mansfield, Steve Mattison, Maria Jeżewska, Janos Probstner) i pismach fachowych całego świata.

Od 1974 roku jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki IAC z siedzibą w Genewie. Od 10 lat prowadzi Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki Porcelana Inaczej. Artystka jest jedną z najaktywniejszych postaci na polu ceramiki artystycznej – od wielu lat zaangażowana w organizację dorocznych plenerów w wałbrzyskich i okolicznych zakładach ceramicznych. Jej niezwykła mroczna wyobraźnia, przełamana ironicznym poczuciem humoru, realizuje się w zoomorficznych oraz organicznych formach z szamotu i porcelany.

Do częstych motywów w jej twórczości należą też charakterystyczne, zdeformowane postacie, którym afektowane pozy, ceremonialne gesty i kamuflaże teatralnych masek nadają odcień groteski, ale i tajemniczy urok magicznego rytuału. Jej rzeźby emanują dosadną siłą i niepokoją, czasem pobrzmiewają nutą lirycznej zmysłowości.

Grażyny Deryng i Anna Zamorska  Noc księżycowa 6. 
4–23 października 2011r.
Galeria Sztuki w Legnicy
pl. Katedralny 1/1
59-220 Legnica

Dodaj komentarz