• 2011-09-29

Cafe Bar w Muzeum Narodowym

Do 2 października 2011 r. będzie można przyjść do Cafe Baru autorstwa Pauliny Ołowskiej – kawiarni, która zajmuje wewnętrzny taras w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Działanie artystki inspirowane jest przestrzenią baru kawowego zaprojektowanego w latach 60. ubiegłego wieku, a otwartego na krótko we wczesnych latach 90., który znajdował się na drugim piętrze Gmachu Głównego. Nieistniejąca już kawiarnia, z której pozostała jedynie witryna z nazwą i rysunkiem parującej filiżanki, była wydzielona z przestrzeni wystawienniczej. Otwierała się na wewnętrzny taras budynku (pierwotnie planowano tam pomieścić letnią galerię rzeźby), na który wychodzą okna biur i pomieszczeń służbowych.

Kawiarnia ta nie cieszyła się popularnością wśród zwiedzających, natomiast została zaadoptowana przez pracowników na miejsce nieformalnych spotkań, a także wystaw ich własnej twórczości. Paulina zainteresowała się zapomnianą witryną – ślepym oknem na tarasie odciętym gipsową ścianą od Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Postanowiła otworzyć witrynę na nowo i poprowadzić do niej gości Galerii labiryntem muzealnych sal.

Wędrówka rozpoczyna się w holu na drugim piętrze, w którym artystka zbudowała instalację z pozostałych po Café barze mebli (obecnie wykorzystywanych przez pracowników), wybranych prac z kolekcji Muzeum oraz jej własnych rysunków inspirowanych archiwalnymi fotografiami.

Goście mogą albo przejść przez całą przestrzeń Galerii, albo od razu udać się na taras. W sali Poza ciało – gdzie na co dzień wystawiane są prace artystek zainteresowanych renegocjowaniem podmiotowości kobiety – znajdują się prowadzące do niego drzwi. Przechodząc przez nie, zobaczymy to, co zazwyczaj pozostaje ukryte przed oczami przemierzających sterylne muzealne przestrzenie…

Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny,
al. 3 Maja 1, Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, II piętro

Dodaj komentarz