• 2011-09-27

Medium rzeczy pospolitych

28, 29, 30 września 2011 r. o godzinie 19.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – Piwnica przy Krypcie będzie można zobaczyć spektakl Medium rzeczy pospolitych.

Medium rzeczy pospolitych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Medium rzeczy pospolitych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monodram w wykonaniu Agnieszki Makowskiej to kompilacja wybranych dzieł wybitnych twórców literatury polskiej XIX i XX wieku, skupiających się wokół martyrologii narodowej, z autorskim scenariuszem Agaty Biziuk. Cytaty prowokują do wgłębienia się w ich sens, coraz odważniej postawione zostają pytania dotyczące tożsamości. Aktorka wciela się w niespokojne zabłąkane dusze, które łączy motyw wygnańca. Frazes zostaje postawiony naprzeciw autentycznym doświadczeniom. Fakty przeciw mitom. Odarty zostaje system manipulacji historią za pośrednictwem legend i narodowych mitów. Słodko-gorzka realizacja ma być swoistą odpowiedzią młodych twórców na otaczającą ich rzeczywistość, kakofonicznie traktującą pojęcie patriotyzmu, sztucznie mitologizowanego, pełnego bełkotu i agresji.

 Jesteśmy jak organizm z upośledzony systemem immunologicznym – gdy brakuje nam zewnętrznych czynników, z którymi moglibyśmy walczyć… atakujemy sami siebie.

Scenariusz wzbogacony o cytaty z utworów dotyczących martyrologii narodowej autorstwa Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego.

reżyseria: Agata Biziuk
występuje: Agnieszka Makowska
scenografia: Katarzyna Proniewska-Mazurek
muzyka: Mateusz Czarnowski
zespół muzyczny w składzie: Piotr Bruski, Mateusz Czarnowski, Michał Czarnowski
konsultacja: Kamil Kopania, Przemek Głowa
koprodukcja: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – Piwnica przy Krypcie

Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Dodaj komentarz