• 2011-09-27

Jerzy Treliński – Art. symetria

1 października 2011 roku w Galerii Kobro w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Jerzy Treliński – Art. symetria. Wystawa potrwa do 16 października.

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe)

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe)

Profesor Jerzy Treliński związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi od czasów studenckich. Po otrzymaniu dyplomu uczelni artystycznej rozpoczął pracę jako asystent w macierzystej uczelni, gdzie później został Kierownikiem Katedry Grafiki Projektowej, a następnie Dziekanem Wydziału Grafiki i Malarstwa. W 1993 roku objął stanowisko Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje.

Profesor Jerzy Treliński jest członkiem założycielem Fundacji Rektorów Polskich na Rzecz Nauki Polskiej oraz członkiem łódzkiego oddziału Komisji Kultury i Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Dzięki jego staraniom szkoła otrzymała nazwę Akademii Sztuk Pięknych.

Jako artysta ma swój niepowtarzalny styl. Na atrakcyjność jego twórczości składają się walory estetyczne i zawartość intelektualna, która łączy kontemplacyjny charakter jego prac z formalnymi prowokacjami. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem i performance.

Dotychczas prace prof. Jerzego Trelińskiego brały udział w ponad 370 wystawach, pokazach, sympozjach i plenerach. Prezentował swoje prace w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i w Azji.

Prace prof. Jerzego Trelińskiego znajdują się min. w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu a także w Muzeum Miasta Lwowa, Muzeum w Zagrzebiu, w Barcelonie, w Sao Paulo, w Rio de Janeiro, w Grenoble i wielu, wielu innych – wszystkich nie sposób wymienić.

Otrzymał kilkadziesiąt nagród, medali i wyróżnień, był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze otrzymywał pięciokrotnie Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2005 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 roku Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż wystawy: 1 października 2011 roku (sobota) o godz. 15.00
Galeria Kobro (budynek główny ASP w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121, I piętro).
Wystawa czynna będzie do 16 października 2011 r. od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.

Dodaj komentarz