• 2011-09-24

Ewa w kinach

23 września 2011 r. do kin wchodzi film Ewa, reżyserski debiut operatora Adama Sikory oraz dramatopisarza Ingmara Villqista.

Ewa (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych dystrybutora)

Ewa (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych dystrybutora)

W rolach głównych: Barbara Lubos – Święs, Andrzej Mastalerz, Anna Guzik, Aleksandra Popławska, Robert Talarczyk, Jan Skrzek, Michał Rolnicki. Muzykę napisał Olo Walicki. Film wygrał m.in. 10. Festiwal Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Nagrodę w kategorii Nowe Filmy Polskie 2010 przyznało jury w składzie: reżyserzy Stig Björkman i Petr Zelenka, niemiecki krytyk filmowy i sekretarz generalny FIPRESCI Klaus Eder, selekcjoner festiwalu Berlinale Nikolaj Nikitin i krytyk Screen International Theodore Schwinke. Ponadto obraz zdobył dwie nagrody na 7. Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku: w kategorii najlepszy debiut oraz najlepsza aktorka dla Barbary Lubos – Święs.

Film Ewa to historia prawdziwej miłości, tak prawdziwej, że trudno w nią uwierzyć. Poruszający obraz o kobiecie, matce i żonie, która w obliczu zagrożenia rodziny, podejmuje walkę o godne życie.

Giza z mężem Erwinem i dwojgiem dzieci mieszkają w jednej ze śląskich dzielnic. Pomimo trudności dnia codziennego ich relacje i uczucia przez lata pozostają niezmienne. Erwin traci pracę i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Bezskuteczne poszukiwania nowego zatrudnienia tylko pogłębiają bezradność. Mimo silnych więzi łączących rodzinę, problemy finansowe coraz częściej powodują konflikty.

Giza postanawia walczyć o dzieci, dom i stabilizację. Nową szansą ma być propozycja Moniki – eleganckiej bizneswoman, która poszukuje pomocy do sprzątania w domu. Giza przyjmuje posadę, która miała być jej wybawieniem… Rzeczywistość jednak brutalnie weryfikuje ten wybór. Miłość wystawiona na niezwykle trudną próbę. Co się dzieje, kiedy tajemnica przestaje być tajemnicą…

23 września 2011 r.
Ewa
SPECTATOR

Dodaj komentarz