• 2011-09-23

Nagroda Honorowa Ministra Kultury dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył doroczne nagrody. Uroczystość odbyła się 19 września 2011 roku w siedzibie resortu. Nagrodę Honorową otrzymało Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które znalazło się w doborowym towarzystwie Sinfonii Varsovii. Adresatami ministerialnych nagród są artyści, twórcy, animatorzy i menedżerowie, instytucje, których działalność ma wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w Polsce oraz ochronę kultury i dziedzictwa kulturowego.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty to organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, którego 11. edycja odbyła się w lipcu bieżącego roku we Wrocławiu. Festiwal konsekwentnie prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, poszukujące nowego języka i świeżej formy, przekraczające kulturowe i społeczne tabu. Odkrywa nowe horyzonty także w obszarze innych dziedzin sztuki: pokazom filmowym towarzyszą wystawy, koncerty i instalacje. Podczas 11. edycji zaprezentowano 483 filmy, pochodzące z 44 krajów (w tym 228 filmów pełnometrażowych), spośród których 240 tytułów miało podczas festiwalu polskie premiery. Łącznie odbyły się 542 seanse. W festiwalu uczestniczyło ponad 111 tysięcy widzów.

W dniach 15-20 listopada, również we Wrocławiu, odbędzie się druga edycja American Film Festival. To kolejna okazja do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu będą prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców oraz retrospektywy mistrzów.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty jest również dystrybutorem filmowym. Najbliższą premierą będzie arcydzieło Wima Wendersa Pina o legendarnej choreografce i tancerce Pinie Bausch. Od 22 września film będzie pokazywany w multipleksach i kinach studycjnych w prawie 50 polskich miastach w ramach Weekendu z Piną. Do regularnej dystrybucji film wejdzie 21 października.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty prowadzi także ogólnopolski program edukacyjny Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem, pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. 1 września rozpoczęły się zapisy do kolejnej edycji projektu. W poprzednim roku szkolnym w 1500 pokazach wzięło udział około 45 tysięcy uczniów i ponad 2500 nauczycieli. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to największy program edukacji filmowej w kraju.

Laureatami tegorocznych nagród Ministra Kultury zostali także między innymi: Andrzej Stasiuk (literatura), Andrzej Chyra (teatr), Grażyna Auguścik, Katarzyna Nosowska, Olga Pasiecznik i Aga Zaryan (muzyka), Katarzyna Kozyra i Robert Kuśmirowski (sztuki wizualne), Marek Lechki i Marcin Wrona (film), Michał Bristiger i Stefan Gierowski (całokształt twórczości).

 

 

Dodaj komentarz