Różewicz Open Festiwal

Między 3 a 10 października 2011 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbędzie się Różewicz Open Festiwal Radomsko 2011. Ważnym punktem, który koniecznie należy podkreślić jest Rozstrzygnięcie 3. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.

Różewicz Open Festiwal (logo pochodzi z materiałów prasowych)

Różewicz Open Festiwal (logo pochodzi z materiałów prasowych)

Zbliżający się Różewicz Open Festiwal to prapremiery i premiery, to filmy dokumentalne i wystawy, to także dyskusje i czytanie poezji oraz znakomite spektakle i wybitne osobistości, które odwiedzą rodzinne miasto Braci Różewiczów.

Rozstrzygnięcie 3. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza nastąpi 8 października. Oprócz najważniejszego elementu, czyli poznania wyników, które zostaną ogłoszone przez jury: Bohdana Zadurę, Ireneusza Kaczmarczyka i Dorotę Koman.

Pierwszym nagrodzonym, był Jacek Kawecki. Po jego debiutanckim Poradniku dla nieprzygotowanych, na rynek trafił Efekt Placebo.

Radomsko Braci Różewiczów

W październiku Radomsko, rodzinne miasto Tadeusza Różewicza świętować będzie 90. urodziny wielkiego poety, dramaturga, pisarza. Właśnie Tadeuszowi Różewiczowi poświęcony będzie tegoroczny Różewicz Open Festiwal – jedyny w Polsce festiwal przybliżający twórczość trzech braci Janusza, Stanisława i Tadeusza, w miejscu, z którego się wywodzą.

Październikową odsłonę festiwalu wyróżnia prezentacja prestiżowych spektakli: Krety i rajskie ptaki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. G. Holoubka, Stara kobieta wysiaduje Teatru im. S. Jaracza z Łodzi, premiera Kartoteki Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana z Będzina oraz prapremiera Z Różewicza dyplom – spektaklu dyplomowego studentów PWSFTViT w Łodzi.

W programie znajdą się też realizacje filmowe S. Różewicza wg. T. Różewicza Opadły liście z drzew, Samotność we dwoje czy Śmieszny staruszek. Pokazane zostaną też filmy dokumentalne Poeta emeritus oraz blok Tadeusz Różewicz w dokumencie w reżyserii Andrzeja Sapiji.

Nastąpi także rozstrzygnięcie III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, a konkurs podsumuje rozmowa o poezji z udziałem jury: Doroty Koman, Ireneusza Kaczmarczyka i Bohdana Zadury. Zaplanowano też wystawy: Różewicz na świecie – prezentację plakatów do zagranicznych premier Tadeusza Różewicza z kolekcji Marii Dębicz, wystawa 11 ujęć.Tadeusz Różewicz w fotografii Elżbiety Lempp i wystawę zdjęć M. Kercza Kartoteka w Radomsku.

Jednym ze stałych elementów festiwalu jest głośne czytanie Tadeusza Różewicza, które w tym roku odbędzie się pt. Wyszedł z domu. Tak zwana komedia w reż. Anny Wieczur-Bluszcz. W programie ponadto minirecital Doroty Koman, rozmowa Tadeusza Sobolewskiego i Pawła Różewicza o wspólnej pracy Tadeusza i Stanisława Różewiczów pt. Bracia oraz akcja artystyczna Sztuki piękne w poezji Tadeusza Różewicza.

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2011 to już piąta edycja przedsięwzięcia propagującego dokonania Braci Różewiczów dla polskiej kultury. Organizują go Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Różewicz Open Festiwal
3 – 10 października 2011r.
Miejski Dom Kultury w Radomsku
ul. Brzeźnicka 5
97-500 Radomsko

Dodaj komentarz