• 2011-09-21

Będzie dobrze. Bęc kolekcja

26 września 2011 r. o godzinie 18.30 w warszawskiej siedzibie fundacji Bęc!Zmiana odbędzie się wernisaż wystawy Będzie dobrze. Bęc!Kolekcja.

Będzie dobrze, praca Wunderteam nabyta w Rastrze na Targach Taniej Sztuki prawdopodobnie w 2002 r., to jeden z najważniejszych obiektów w kolekcji Bęca. Stoi zawsze dobrze widoczna, bo mówi prawdę.

Bęc Zmiana, pod wpływem dwójki młodych kuratorów – Wojciecha Tubaja i Moniki Kędziory (twórców tegorocznej wystawy Warszawę oskarżam!), postanowiła zmierzyć się z własnym zbiorem sztuki najnowszej. Czym jest ten zbiór? Jakie są możliwe kierunki jego rozwoju? Czy stał się już kolekcją? I właściwie co i kto o tym decyduje?

Badaniu poddany został bardzo różnorodny zbiór obiektów zidentyfikowanych przez kuratorów jako elementy kolekcji – prace współczesnych artystów polskich i najnowszy dizajn sąsiadują z obiektami no-name, no-history oraz no-purpose. Kuratorzy wraz z osobami związanymi z Fundacją, autorami wybranych prac oraz specjalistami różnych dziedzin (historycy sztuki, kuratorzy, prawnicy, poeci, kolekcjonerzy sztuki oraz jedna inżynier budownictwa), usiłują wspólnie przyjrzeć się historii tego zbioru, zrekonstruować drogi, którymi poszczególne obiekty trafiły do Fundacji. Efektem jest wystawa Bęc! Kolekcja oraz raport omawiający ten osobliwy zbiór.

Kuratorzy: Monika Kędziora (ur. 1985) – historyczka i teoretyczka sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UAM, gdzie pisze pracę pt. Wyobraźnia narratopiczna: (re)konstrukcje tożsamości w sztuce instalacji, publikowała m.in. w “Czasie Kultury”, Artluku, Arteonie oraz Arte e Politica de Identidad, koordynatorka programu towarzyszącego Mediations Biennale 2010, kuratorka wystawy Warszawę oskarżam!

Wojciech Tubaja (ur. 1986) – student Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz niedoszły student historii sztuki, w swojej twórczości badający zagadnienie powtórzenia w różnych dziedzinach sztuki i życia, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie, współkurator wystawy Warszawę oskarżam!, odkrywca Bęc! Kolekcji.

Fundacja Bęc Zmiana
Mokotowska 65/7
Warszawa

Dodaj komentarz