• 2011-09-20

3 nad ranem

23 września 2011 r. o godzinie 17.00  w warszawskiej Galerii Starter odbędzie się wernisaż wystawy Jakuba Czyszczonia i Piotra Łakomego 3 nad ranem.

3 nad ranem Jakub Czyszczoń, Piotr Łakomy (plakat pochodzi z materiałów organizatora)

3 nad ranem Jakub Czyszczoń, Piotr Łakomy (plakat pochodzi z materiałów organizatora)

Wystawa 3 nad ranem odnosi się do dzienników. Nie jest to prezentacja hermetycznych notatek czy niedokończonych dzieł odnalezionych w pracowni. Poszczególne obiekty odnoszą się do prywatnych lub kulturowych motywów ważnych w twórczości Jakuba Czyszczonia i Piotra Łakomego. Artyści wprowadzają widza w znane tylko sobie rejony, by porzucić go sam na sam z historiami kryjącymi się za zbiorem obiektów prezentowanych w galerii.

Oddziaływanie tych prac można porównać do fenomenu czarnej dziury. Niewidoczna, niewypuszczająca niczego z obszaru bezpośredniego oddziaływania, a zmieniająca parametry kształtujące czasoprzestrzeń w innych częściach galaktyki.

W twórczości Czyszczonia niektóre motywy ikonograficzne są jak natręctwa. Mimo, że arcydzieła malarstwa zostały już miliony razy powielone i wywołały najróżniejsze efekty uboczne w przestrzeni wizualnej, artysta nieustannie wyciąga je z szuflady. Jego działania przypominają operację na żywym organizmie, a nie inwentaryzację kanonu kultury. Interesujące go motywy łączy, skaluje, nakłada, by ostatecznie kolejny raz zapośredniczyć poprzez wydruk.

Łakomy dyscyplinuje chaos prywatnych doznań zamykając prace w formie sześcianu. Ta porządkująca klamra okazuje się jednak złudna. Zbliżone do siebie formalnie obiekty różnią się nie tylko materiałem i wielkością, co przede wszystkim masą. Każdy z nich inaczej działa na ciało i wyobraźnię odbiorcy, czasami w sposób abstrakcyjny, bo odnoszący się nie tylko do wagi fizycznej, ale i rozmiaru informacji zapisanych w formie cyfrowej.

Te notatki konfrontowane są z czasem, zapisu VHS prawie nikt już nie jest w stanie odtworzyć. Poszczególne prace Łakomego to kolejna strona z dzienników, których widz nie jest w stanie literalnie odczytać. Każdy z nich naznaczony jest historią, obciążony wspomnieniami o innej wadze.

Galeria Starter
ul. Gen Andersa 13
00-159 Warszawa

Dodaj komentarz