• 2011-09-20

Dobre Sąsiedztwo?

24 września 2011 roku o godz. 19.00 w Berlinie odbędzie się wernisaż wystawy Dobre Sąsiedztwo? Wątki niemieckie we współczesnej sztuce polskiej / wątki polskie we współczesnej sztuce niemieckiej.

Dobre Sąsiedztwo? - plakat

Dobre Sąsiedztwo? - plakat

Artyści: Tomasz Bajer, Marcin Bedryszak, Anke Beims, Constantin Hartenstein, Tobias Hauser, Rafał Jakubowicz, Paweł Jarodzki, Leszek Knaflewski, Jerzy Kosałka, Monika Kowalska, Grzegorz Kowalski, Michael Kurzwelly, Kamil Kuskowski, Leszek Lewandowski, Zbigniew Libera, Łódź Kaliska, Robert Maciejuk, Laura Pawela, Aleksandra Polisiewicz, Jan Poppenhagen, Józef Robakowski, Zbigniew Sejwa, Dietmar Schmale, Tom Schön, Przemysław Truściński, Twożywo, Andrzej Wasilewski, Clemens Wilhelm, Wunderteam,

Choć położenie geograficzne Polski i Niemiec sprzyja bliskości i nawiązywaniu przyjaznych stosunków, w rzeczywistości jesteśmy dla siebie obcy, a wojenne rany wcale nie zabliźniają szybko. Ale nie tylko wojna ale także współczesność należy do tematów, które są nieustającą pożywką dla polskiej i niemieckiej sztuki współczesnej. Trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić, oglądając prace artystów biorących udział w wystawie Dobre Sąsiedztwo? wątki niemieckie we współczesnej sztuce polskiej / wątki polskie we współczesnej sztuce niemieckiej. Chociaż wyraźnie widać, że fascynacja w kierunku zachodnim dominuje, jednak w ostatnich latach wzrosło także zainteresowanie Polską i to dziwo nie tylko stereotypy, ale przede wszystkim wnikliwe obserwacje stały się punktem wyjścia do powstania dzieł sztuki.

Wybrane prace możemy pogrupować na takie, w których tematem jest bezpośrednio polsko-niemieckie sąsiedztwo, związane z nim problemy i możliwości oraz na stricte krytyczno-społeczne, w tym te rozprawiające się ze stereotypami naszego sąsiedztwa.

Kuratorzy Kamil Kuskowski, Jarosław Lubiak, Magdalena Ziomek-Frąckowiak
Organizatorzy Gdańska Galeria Miejska, agitPolska e.V.
Partnerzy Ambasada Polska w Berlinie, Kunstraum Kreuzberg / Bethanien Berlin, Miasto Gdańsk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
W przygotowaniu publikacja katalogu wystawy w języku polskim i niemieckim.

Dobre Sąsiedztwo?
Wątki niemieckie we współczesnej sztuce polskiej / wątki polskie we współczesnej sztuce niemieckiej

Wernisaż 24.09.2011, 19.00 Uhr
Wystawa 25.09.2011 – 23.10.2011, codziennie od 12.00 do19.00
Kunstraum Kreuzberg / Bethanien am Mariannenplatz 2, 10997 Berlin / Studio I

Królik po berlińsku 08.10.2011, 19.00
Pokaz filmu z dyskusją

Finisaż 23.10.2011, 17.00
Michael Kurzwelly
Konstrukcje rzeczywistości

Dodaj komentarz