• 2011-09-17

Pięć Smaków – film na zamknięcie festiwalu, sekcja Taste of Korea

26 października 2011 roku, w ramach uroczystości zamknięcia 5. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków w Warszawie, zostanie pokazany film Posępna noc (Passugun / Bleak Night, Korea Płd. 2011) w reżyserii Yoon Sung-Hyuna.  Drugim filmem, który zostanie zaprezentowany będzie Nocny połów Park Chan-wooka, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale.

„Nocny połów”, reż. Park Chan-wook

„Nocny połów”, reż. Park Chan-wook

Cykl Taste of Korea w programie piątej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków jest kontynuacją przeglądu współczesnego kina Korei Południowej. W tym roku program koreański obejmuje wybór najciekawszych tytułów ostatnich lat.

Festiwal zamknie film Posępna noc (Passugun / Bleak Night, Korea Płd. 2011), debiut Yoon Sung-Hyuna. Film uznano za odkrycie ubiegłorocznego MFF w Busan i wyróżniono nagrodą New Currents. Został też świetnie przyjęty w konkursie tegorocznego MFF w Rotterdamie. Młody reżyser (rocznik ’82) kreśli w nim analizę samobójstwa, precyzyjnie przedstawiając tragiczną drogę i motywy dramatycznego wyboru młodego chłopaka.

Perełką programu będzie najnowszy obraz Park Chan-wooka Nocny połów (Paranmanjang/ Night Fishing, Korea Płd. 2011), krótkometrażowy film dobrze znanego w Polsce twórcy Oldboya, wyróżniony Złotym Niedźwiedziem w lutym na 61. Berlinale. Jury festiwalu uzasadniając swój wybór stwierdziło, że z utęsknieniem czeka na filmy [takie jak Nocny połów], które splatają rzeczywistość i świat marzeń niewidocznymi nićmi, budząc głębokie uczucia, intensywne emocje, zabierając nas do nowego świata.

Inną propozycją sekcji Taste of Korea będzie Późna jesień (Man Chu/ Late Autumn, 2010) w reżyserii Kim Tae-Yonga, koprodukcja Korei, Hong-Kongu, Chin i USA, która opowiada historię chińskiej imigrantki z Seattle skazanej na karę więzienia za zamordowanie męża. Film obrazuje trudną relację bohaterki i koreańskiego chłopaka, którego poznaje podczas przepustki. Produkcja powstała jako remake filmu w reżyserii Lee Manhee, zrealizowanego 40 lat temu, którego kopia uległa zniszczeniu – co ochroniło Późną jesień przed zbyt dosłownym powtórzeniem pierwotnego scenariusza i pozwoliło na osadzenie we współczesnych realiach.

Fanów koreańskiego kina ucieszy zapewne także projekcja filmu Park Jung-Buma Dzienniki z Musan (Musan il-gy/ Journals of Musan, Korea Płd. 2010), który od kilkunastu miesięcy kolekcjonuje nagrody na festiwalach całego świata: oprócz Tiger Award na tegorczonym MFF w Rotterdamie, zdobył także jedną z głównych nagród w koreańskim Pusan i Grand Prix na krakowskim festiwalu Off Plus Camera. Bohaterem Dzienników z Musan jest introwertyczny uchodźca z Korei Północnej, który trafia do Seulu i próbuje odnaleźć się w nowej, diametralnie innej rzeczywistości i zapomnieć o traumie poprzedniego życia. W tym brawurowo wyreżyserowanym, intymnym, poruszającym filmie, główną postać zagrał sam reżyser.

5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w dniach 19-26 października w Warszawie w kinie Muranów i KINO.LABie. W listopadzie replika festiwalu trafi do Krakowa i Poznania. Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd szeroko prezentujący kinematografię azjatycką. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdą się filmowe sekcje takie jak Focus: Tajwan, Taste of Korea, Nowe Kino Azji oraz pierwszy raz w ramach festiwalu kino japońskie.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria
5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
19-26 października 2011, Warszawa (Muranów, KINO.LAB)
Listopad 2011: Kraków (Kino Pod Baranami), Poznań (Muza)

Dodaj komentarz