• 2011-09-16

Europa bez Polski

17 września 2011 r. w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie odbędzie się wystawa Jacka Sroki Europa bez Polski.

Jacek Sroka, Europa bez Polski 2010 (źródło: materiały prasowe Galerii Grafiki i Plakatu)

Jacek Sroka, Europa bez Polski 2010 (źródło: materiały prasowe Galerii Grafiki i Plakatu)

Co łączy tatuaż Che z desperatem siedzącym w oknie pustego wieżowca? Zwarty szereg kiełbaskowych szermierzy hartujących stal swych szpad w ognisku podczas biwakowych biesiad z rzędami mniej lub bardziej czerwonych polskich flag? Wydaje się, że niewiele, oprócz oczywistej konkluzji – wszystkie one powstały w kraju, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesną Europę.

Być może ich autor – Jacek Sroka, we właściwy dla siebie sposób żonglując umiejętnie pastiszem i ironią, pragnie twórczo wpisać się w obchody naszej Prezydencji w Unii Europejskiej? A może to artystyczny happening, którego celem jest przybliżenie naszego kraju rodakom i obcokrajowcom, dając pełną inwencji odpowiedź na pytanie o nasz narodowy sport, temperament, najpopularniejsze hobby, narodowe dania i wyznania? Może jest to artystyczne podsumowanie naszego miejsca w gronie cywilizowanych krajów świata, w którym znaleźliśmy się kilka lat temu – wgląd w nasz wewnątrz unijny image?

W bogatym dorobku malarskim i graficznym Jacka Sroki nie ma właściwie dziedziny życia, której artysta nie chciałby spenetrować i artystycznie skomentować – nie są to jednak artystyczne rebusy czy alegorie dnia powszedniego, ale głęboko przemyślane wizje, często okraszone spontanicznymi wybrykami fantazji. Sroka jest rzeczowym i wnikliwym obserwatorem naszej rzeczywistości, a jego obrazy mówią o podstawowych wartościach – wolności, miłości i odpowiedzialności.

Nie ma w nich odrobiny idealizacji, która czyni niebezpiecznym najdrobniejszy nawet przejaw naszego życia, jest wręcz – za przesłoną wszystkich tych sarkazmów i zręcznie kreowanej groteski – wyrazem współodczuwania. Surowość środków zastosowanych przez malarza miesza się w prezentowanych na wystawie obrazach z ich dekoracyjnością, lapidarność wypowiedzi z nieposkromioną wyobraźnią, która jest wyzwaniem dla oglądających, ale też zachętą do namysłu.

Barbara Kokoska

Jacek Sroka – urodził się w 1957 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.W 1981 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Mieczysław Wejmana. W latach 1981–89 pracował jako asystent w macierzystej uczelni.

Uprawiał grafikę, malarstwo, rysunek. W grafice najchętniej posługuje się techniką akwaforty i akwatinty. W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział w wielu pokazach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jacek Sroka jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Grafika Atlantycka w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987). W roku 1988 zdobył Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu.

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
Warszawa

 

Dodaj komentarz