• 2011-09-09

Zbiornik Kultury

Galeria Zbiornik Kultury – jeden z ciekawszych punktów na artystycznej mapie Krakowa – zawiesza działalność.

Zbiornik Kultury (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Zbiornik Kultury (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Działający przez dwa lata w kilkumiesięcznych cyklach, artystyczny projekt Małopolskiego Instytutu Kultury gromadził kuratorów, historyków sztuki, filozofów, antropologów, dizajnerów, animatorów i wielu innych. Dzięki ich entuzjazmowi, ale przed wszystkim zaangażowaniu młodych krakowskich artystów, którzy odpowiadali za program merytoryczny przedsięwzięcia, udało się stworzyć nietypową galerię.

Odbyły się w niej 34 wystawy i wiele wydarzeń towarzyszących m.in. promocje książek, targi komiksu alternatywnego, koncerty, warsztaty, wykłady, a nawet seans spirytystyczny.

Zbiornik Kultury współpracował z uznanymi artystami, jak i dopiero rozpoczynającymi karierę młodymi twórcami oraz organizatorami takich wydarzeń, jak Miesiąc Fotografii w Krakowie i Art Boom. Wszystko za sprawą nietypowych pomysłów, odwagi i dobrej woli wspierających instytucji i firm, a także…skromnego budżetu.

Wystawy powstawały z pieniędzy artystów i kuratorów, którzy współpracowali z nami (…). Kiedy nie masz praktycznie żadnych środków na funkcjonowanie, między ludźmi tworzy się zaufanie i odpowiedzialność, stwierdza Mateusz Okoński, kierownik artystyczny Zbiornika.

Jak mówi Joanna Orlik, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury: Zbiornik Kultury jest wypadkową niedoboru i nadmiaru pieniędzy. Wszędzie tam, gdzie pojawia się jakikolwiek budżet, natychmiast wchodzą w grę reguły rynkowe (…). Być może gdybyśmy mieli więcej pieniędzy, to nie udałoby się zrobić wielu rzeczy. Wszyscy mieliby inne oczekiwania. Paradoksalnie dużo było możliwe dlatego, że nie było budżetu.

Zbiornik Kultury
ul. Zabłocie 23
Kraków

Dodaj komentarz