• 2011-09-09

Retrospektywy w Alchemii

Od 10 do 11 września 2011 rw kinie Alchemia w Warszawie odbędzie się pierwsza część przeglądu filmowego Retrospektywy, na którym zostaną zaprezentowane wybrane obrazy wybitnych przedstawicieli polskiej kinematografii: Tadeusza Konwickiego oraz Andrzeja Munka.

Plakat (pochodzi z materiałów prasowych organizatora)

Plakat (pochodzi z materiałów prasowych organizatora)

Program:

Sobota 10 września – scenarzysta: Tadeusz Konwicki

Tadeusz Konwicki – Jedna z ważniejszych postaci polskiej kultury powojennej. Twórca zasłużony zarówno w sztuce filmowej, jak i na polu literackim. Przedstawiciel polskiej szkoły filmowej. Twórca takich powieści, jak Dolina Issy (którą przeniósł na ekran), czy Mała Apokalipsa. Napisał scenariusze do m.in. Faraona, Austerii, czy Kroniki wypadków miłosnych.

15:30 Matka Joanna od aniołów
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Premiera: 1961
Czas trwania: 103 minuty

Scenariusz tego filmu powstał na motywach znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja rozgrywa się w XVIII wieku na Smoleńszczynie, w położonym na odludziu klasztorze. Miejscowe zakonnice, wraz z ich przeoryszą Joanną opętał diabeł. Z pomocą zgromadzeniu przybywa młody egzorcysta. Jego zabiegi, modlitwa i umartwienia okazują się jednak bezowocne. Co więcej, kapłanowi zaczyna się udzielać atmosfera dziwnego niepokoju, panująca w klasztorze. Ksiądz postanawia uleczyć ukochaną kobietę nawet za cenę grzechu śmiertelnego.

17:30 Ostatni Dzień Lata
Reżyseria:Jan Laskowski, Tadeusz Konwicki
Premiera: 1958
Czas trwania: 66 minut

Nastrojowe studium psychologiczne, dramat samotności i bezradności dwojga ludzi niezdolnych do podjęcia próby wspólnego życia. Film eksperymentalny, o konstrukcji fabularnej, zrealizowany w warunkach amatorskich. Młody mężczyzna i dojrzała kobieta spotykają się na bezludnej plaży. Samotni, naznaczeni piętnem wojny i osobistych dramatów nie potrafią – mimo prób – znaleźć drogi do siebie.

19:00 Salto
Reżyseria: Tadeusz Konwicki
Premiera: 1965
Czas trwania: 100 minut

Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski – Malinowski. Zdumionym mieszkańcom opowiada różne wersje swej biografii. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym, że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady.

Niedziela 11 września – 50 rocznica śmierci Andrzeja Munka

Andrzej Munk – jeden z pionierów polskiego kina powojennego. Czołowy przedstawiciel tzw. polskiej szkoły filmowej. W 1961r. zginął w wypadku samochodowym, w wieku 41 lat. Pozostawił po sobie pięć filmów pełnometrażowych. Jego ostatnie dzieło – Pasażerka – zostało ukończone już po jego śmierci.

16:00 Eroica
Reżyseria: Andrzej Munk
Premiera: 1958
Czas trwania: 78 minut

Jedno z czołowych osiągnięć szkoły polskiej, będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film należy do rzadko spotykanego typu – składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu i po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny.

17:30 Zezowate szczęście
Reżyseria: Andrzej Munk
Premiera: 1960
Czas trwania: 107 minut

Jan Piszczyk od wczesnej młodości starał się jak najlepiej dopasować się do aktualnej tendencji społecznej i politycznej. Przed wojną zapisał się do harcerstwa. Niestety, mimo usilnych starań, skompromitował się podczas defilady. Niezrażony niepowodzeniem zapragnął zostać korporantem, lecz podczas antysemickich zajść na uniwersytecie wzięto go za Żyda. Podczas wojny założył upragniony mundur podchorążego, ale trafił do oflagu. Wreszcie wraz z nastaniem PRL-u wydawało się, że los się do niego uśmiechnął. Nie na długo.

19:30 Człowiek na torze
Reżyseria: Andrzej Munk
Premiera: 1957
Czas trwania: 80 minut

Historia doświadczonego maszynisty, usuniętego z pracy pod urojonym zarzutem sabotowania nowych metod pracy. Komisja ma zbadać przyczyny tragicznego wypadku: pod koła pociągu dostał się stary maszynista Orzechowski. Najpierw zeznaje zawiadowca stacji, Tuszka – człowiek bezwzględny, który starał się wprowadzić nowe metody pracy i drastyczną oszczędność paliwa. Orzechowski nie chciał się temu podporządkować…

Kolejna odsłona Retrospektyw, poświęcona twórczości Jerzego Wójcika oraz Romana Polańskiego, odbędzie się tydzień później: 17 – 18 września 2011 r. Każdy dzień poświęcony będzie wybranemu twórcy oraz innemu obszarowi twórczości filmowej: scenariuszowi, zdjęciom, reżyserii.

10 – 11 września 2011 r.,
Kino Alchemia,
Ul. Św. Wincentego 110 PK1
Warszawa

Dodaj komentarz