• 2011-09-09

Laureat OFF PLUS CAMERA kręci swój nowy film w Polsce

Zwycięzca ubiegłorocznej edycji festiwalu OFF PLUS CAMERA, Czech Marek Najbrt, dzięki Krakowskiej Nagrodzie Filmowej (100 000 $) i dwóm specjalnym nagrodom finansowym o łącznej wartości 2 mln PLN, które otrzymał na festiwalu, kręci swój nowy film o przewrotnym tytule Polski Film. Jego premiera będzie miała miejsce w przyszłym roku na festiwalu w Karlovych Varach.

Marek Najbrt na OFF PLUS CAMERA 2010

Marek Najbrt na OFF PLUS CAMERA 2010

Marek Najbrt wygrał 3. edycję festiwalu OFF PLUS CAMERA (2010), zdobywając Krakowską Nagrodę Filmową Wytyczanie drogi (100 000 $). Dzięki współpracy festiwalu z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Czech otrzymał również grant w wys. 1 000 000 PLN od dyrektor PISF Agnieszki Odorowicz, pod warunkiem, że jego kolejny film zostanie zrealizowany w Polsce. Projekt wsparł również Leszek Czarnecki, właściciel Noble Bank, który ufundował dodatkowy 1 000 000 PLN. Nagrody otrzymane na OFF PLUS CAMERA oraz własne fundusze pozwoliły czeskiej ekipie rozpocząć zdjęcia do Polskiego filmu, którego akcja częściowo rozgrywa się w Krakowie. W film Marka Najbrta zaangażowana jest również Krakowska Komisja Filmowa, która udzieliła mu ogromnego wsparcia w trakcie zdjęć.

Jednym z priorytetów festiwalu OFF PLUS CAMERA jest wypromowanie i udzielenie wsparcia filmowcom, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. I taki jest cel Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi. Stąd wysoka nagroda. 100 tys. USD to kwota, która może znacznie pomóc początkującemu twórcy realizację kolejnego projektu. Azazel Jacobs, zwycięzca pierwszej edycji, w znacznym stopniu dzięki naszej nagrodzie mógł skupić się na pracy artystycznej i nakręcić Terri’ego z Johnem C. Reilly w jednej z głównych ról, który był pokazywany w Konkursie Dramatycznym tegorocznego Sundance. Z kolei zwycięzca ubiegłorocznej edycji OFF PLUS CAMERA, czeski reżyser Marek Najbrt jest w trakcie zdjęć do swojego nowego filmu. Ich przykłady pokazują, że misja festiwalu OFF PLUS CAMERA wspierania młodych twórców ma sens i przynosi wymierne efekty – mówi Szymon Miszczak, dyrektor OFF PLUS CAMERA.

Polski Film Marka Najbrta to komedia opowiadająca o czwórce znanych czeskich aktorów, którzy spotykają się po latach i postanawiają wspólnie zrobić film. Realizacja tego projektu stanie się dla każdego z nich powodem do przeżycia własnego życiowego katharsis.

Marek Najbrt na planie Polskiego filmu

Marek Najbrt na planie Polskiego filmu

W filmie grają kultowi czescy aktorzy nowej fali: Pavel Liška, Tomaš Matonoha, Josef Polašek, Marek Daniel i Jan Budař. W obsadzie znaleźli się również polscy aktorzy – Katarzyna Zawadzka, nagrodzona za debiut na tegorocznym FPFF w Gdyni za film W imieniu diabła), Krzysztof Czeczot oraz znany krakowski aktor komediowy Marcin Kobierski.

Świetna, zabawna (i nie głupia) komedia z czeskim poczuciem humoru w najlepszym stylu – powiedział polski koproducent filmu, Grzegorz Madej z firmy OFF Production. – Współpraca z Czechami jest dla nas niezłą przygodą.

Polski Instytut Sztuki Filmowej wyznaczył Xawerego żuławskiego jako recenzenta, który tak ocenił pomysł:

Ja ośmieliłbym się nazwać Polski Film komedią de konstruktywną. /…/ Jeżeli ten eksperyment uda się przeprowadzić do końca, konsekwentnie z niezwykłą precyzją może powstać bardzo nowoczesna komedia nienaigrywająca się z ludzi, ale komedia obejmująca bardzo wiele aspektów życia i rozgrywająca się na wielu poziomach abstrakcji. /…/ nie wiem czy w Czechach istnieje takie pojęcie jak polski film, ale na pewno w Polsce istnieje powiedzonko czeski film, czyli zwariowana komedia pomyłek./…/ Polski Film – to scenariusz o bardzo dużym potencjale, wrażliwy i nie głupi. /…/ Urocze wypowiedzi Polaków o Czechach i vice versa dodają uroku i świadczą o tym, że twórcom scenariusza nic nie umyka z pozornych różnic, jakie dzielą nasze kraje.

Dodaj komentarz