• 2011-09-08

Recital gitarowy Krzysztofa Pełecha

24 września 2011 roku o godzinie 19.00 w Sali Starej Giełdy we Wrocławiu odbędzie się recital gitarowy Krzysztofa Pełecha.

Krzysztof Pełech - zdjęcie z materiałów organizatora

Krzysztof Pełech - zdjęcie z materiałów organizatora

Podczas swojego recitalu artysta zaprezentuje utwory doskonale znane miłośnikom klasycznej muzyki gitarowej. W repertuarze znajdą się bowiem utwory takich mistrzów, jak: Jan Sebastian Bach, Isaac Albéniz czy Francisco Tárrega. Usłyszymy również utwory Jorge’a Morela, wybitnego gitarzysty argentyńskiego, który wielokrotnie współpracował z Krzysztofem Pełechem.

Krzysztof Pełech jest jednym z najlepszych polskich gitarzystów klasycznych młodego pokolenia. Świadczy o tym chociażby imponujące doświadczenie koncertowe. Artysta występował niemalże we wszystkich krajach Europy i niemalże na wszystkich kontynentach: w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Afryce Południowej, Egipcie, Tunezji, Turcji, Emiratach Arabskich, Indonezji, Malezji, Tajlandii i  Singapurze.

Lista jego sukcesów artystycznych jest jeszcze dłuższa niż lista koncertów. Wystarczy wspomnieć, że na dwadzieścia jeden konkursów krajowych i międzynarodowych, w których Krzysztof Pełech brał udział, został laureatem szesnastu.

Pierwsze nagrody zdobył między innymi na konkursie Rene Bartoli w Salon de Provence we Francji,  konkursie w Villa de Laredo w Hiszpanii, konkursie im. Aleksandra Tansmana we francuskim Carpentras, konkursie Marii Canals w Barcelonie.

Pełech zdobył także drugą nagrodę na Great Classical Guitar Festival and Competition w Oberlin w Stanach Zjednoczonych. Dorobek artystyczny Krzysztofa Pełecha to szesnaście płyt solowych, nominacja do nagrody Fryderyk 2000 oraz szereg nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Koncert tego znakomitego wrocławskiego gitarzysty wpisuje się w jedną z głównych idei Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego, jaką jest promocja dolnośląskich gitarzystów. Służyć ma temu cykl koncertów Podróże Po Strunach im. Marka Długosza, posiadający długoletnią tradycję i różnorodny charakter.

Z jednej strony cykl ten prezentuje dokonania artystów pochodzących z różnych zakątków świata, wywodzących się z różnych tradycji muzycznych, dlatego w ramach Podróży Po Strunach występowali między innymi: Camila Meza z Chile, Saša Dejanović z Chorwacji czy Maurizio Di Fulvio z Włoch. Z drugiej strony jednak Podróże Po Strunach są doskonałą okazją do promocji wrocławskich gitarzystów, którzy śmiało mogą konkurować z międzynarodowymi sławami.

Stara Giełda
pl. Solny 16
50-062 Wrocław

Dodaj komentarz