• 2011-09-08

Paweł Grunert – Meblarium

Do 2 października 2011 r. w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, potrwa wystawa Pawła Grunerta zatytułowana: Meblarium.

Paweł Grunert, Meblarium (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Paweł Grunert, Meblarium (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

O wystawie:

W dzisiejszej rzeczywistości artystycznej wiele dziedzin sztuki łączy się ściśle w ramach poszukiwań jednego twórcy. Pojawiają się trudności z zakwalifikowaniem konkretnej pracy do ustalonych od wieków dyscyplin.

W związku z tymi zmianami bydgoskie Muzeum rozpoczęło uzupełnianie kolekcji polskiej sztuki nowoczesnej o realizacje z pogranicza sztuk, m.in. z zakresu szeroko rozumianego dizajnu. W oparciu o istniejący zbiór rzemiosła z XIX i XX wieku, w którym można odnaleźć genezę nowoczesnego wzornictwa, stopniowo budowana będzie autonomiczna i reprezentatywna kolekcja.

Prezentacja mebli Pawła Grunerta, który tworzy swoje projekty na pograniczu rzeźby i sztuki użytkowej, jest pierwszą dużą ekspozycją wzornictwa w naszej instytucji. Wystawa prezentowana jest w specjalnie zaaranżowanej przez artystę sali. Stworzony z płótna labirynt, w zamyśle autora, staje się scenografią dla spektaklu mebli.

Grunert zawsze poszukuje niekonwencjonalnych rozwiązań formalnych, układów przestrzennych oraz zestawień różnych struktur. Używa do projektów materiałów naturalnych m.in.: gałęzi, słomy, ziemi, trawy, trzciny i drewna, ale również cegieł, tkanin i różnych metali. W ostatnich projektach wykorzystuje potencjał tkwiący w surowcach wtórnych. Artysta bada możliwości tych materiałów, próbuje znaleźć idealną formę dla zrealizowania swoich projektów.

Stosując niekonwencjonalne metody projektowania mebli, Grunert próbuje znaleźć odpowiedzi na najistotniejsze pytania dotyczące wzornictwa: Czy istnieje granica między rzeźbą a meblem? W jakim stopniu mebel może zmienić się w dekorację? Czym są eko-meble? Czy funkcjonalizm to przekleństwo czy istota dobrego projektu? W jaki sposób badanie związków tradycyjnych form meblarskich może zainspirować powstanie nowych rozwiązań?

Te, i wiele, wiele innych zagadnień towarzyszy pracy twórczej Grunerta. Sam określa kierunek swoich działań następująco: By miało w sobie myśl, humor, logikę materiału i poszukiwanie nowego.

Meblarium
24 sierpnia – 2 października 2011 r.,
Galeria Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz