• 2011-09-08

Funny Games EU na Europejskim Kongresie Kultury

Od 8 do 11 września 2011 r., w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, który ma miejsce we Wrocławiu odbędą się pokazy filmowe Funny Games EU. Projekt został przygotowany przez zespół, który programuje MFF Nowe Horyzonty. Wśród prezentowanych we Wrocławiu filmów znajdzie się między innymi Code Blue w reżyserii Urszuli Antoniak (Dolnośląskie Centrum Kultury, sobota 9 września, godz. 20.30). Gośćmi EKK będą reżyserka filmu oraz odtwórczyni głównej roli Bien de Moor.

Reż. Urszula Antoniak, Code Blue (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych udostępnionych przez organizatora)

Reż. Urszula Antoniak, Code Blue (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych udostępnionych przez organizatora)

Code Blue, drugi po znakomicie przyjętym Nic osobistego pełnometrażowy film Urszuli Antoniak, należał do najgoręcej dyskutowanych propozycji w sekcji Piętnastka reżyserów tegorocznego festiwalu w Cannes. Opowieść o opiekującej się umierającymi pacjentami pielęgniarce, która kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych, wzbudziła skrajne reakcje, od słów pochwalnych po ostentacyjne opuszczanie sali.

Film Antoniak został znakomicie przyjęty przez publiczność i krytyków podczas 11. MFF Nowe Horyzonty.

Code Blue to wyzwanie, kino, które niemal fizycznie męczy – mówiła o swoim dziele reżyserka – Mam wrażenie, że tym razem poszłam dalej, wzięłam na siebie większe ryzyko. Ale o to mi chodzi – rzucam się na głęboką wodę i sprawdzam, czy się nie utopię.

W ramach projektu Funny Games EU będzie można zobaczyć 15 europejskich produkcji ostatniej dekady, w tym: Tlen Ivana Vyrypayeva, Import / Export Ulricha Seidla, Exils Tony’ego Gatlifa, Kieł Giorgosa Lanthimosa, Lilja 4-ever Lukasa Moodyssona, Śmierć pana Lazarescu Cristi Puiu, Tajemnicę ziarna Abdellatifa Kechiche, czy też Anatomię piekła Catherine Breillat. Program uzupełniają dwa pokazy specjalne zrealizowanego w technologii 3D filmu Pina w reżyserii Wima Wendersa.

Organizatorami Europejskiego Kongresu Kultury są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny i Miasto Wrocław, zaś współorganizatorem Komisja Europejska.

Program Funny Games został przygotowany przez zespół Stowarzyszenia Nowe Horyzonty (Roman Gutek, Joanna Łapińska, Ewa Szabłowska, Magdalena Sztorc, Jan Topolski).

Wszystkie projekcje odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym, z wyjątkiem dokumentu Pina Wima Wendersa, który zostanie pokazany w Kinie Helios.

8 – 11 września 2011 r.,
Dolnośląskie Centrum Filmowe,
Wrocław

Dodaj komentarz