• 2011-09-08

Festiwal Sputnik nad Polską

Między 17 a 27 listopada 2011 roku w Warszawie odbędzie się 5. edycja festiwalu Sputnik nad Polską. Podczas tegorocznej edycji festiwalu wyróżniony zostanie dorobek artystyczny reżyserów cieszących się sławą na całym świecie, ale  mało znanych polskiej publiczności.

Retrospektywa Michaiła Kalika

Wybitny twórca, autor dziewięciu pełnometrażowych filmów był kilkakrotnie aresztowany za działalność antyradziecką, a jego filmy zostały objęte cenzurą i przymusowo przemontowane. W latach 70. zmuszony był wyemigrować do Izraela, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Polscy widzowie po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć takie filmy jak: Człowiek idzie ze słońcem, Do widzenia chłopcy, czy Kochać.

Retrospektywa Aleksandra Sokurowa 

Publiczność 5. Edycji Festiwalu będzie miała okazję w ramach retrospektywy filmów mistrza obejrzeć takie produkcje z udziałem reżysera jak: Ojciec i syn, Aleksandra, Cielec, czy Rosyjska Arka, Samotny głos człowieka.

Ale kosmos 

Zaprezentowana zostanie klasyka rosyjskiej fantastyki oraz filmy ukazujące społeczny odbiór pierwszych kosmicznych sukcesów z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, Aleksieja Leonowa. W sekcji znajdą się m.in. Droga ku gwiazdom Pawła Kłuszancewa, Solaris Andrieja Tarkowskiego, Papierowy żołnierz Aleksieja Germana, Aelita Jakowa Protazanowa, Przez ciernie do gwiazd oraz dokument o Mirosławie Hermaszewskim pod tytułem Ciężar Nieważkości.  W planetarium w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się debata z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, Aleksieja Leonowa oraz pokaz filmu o podboju kosmosu.

Konkurs

Kinomanom dedykowana jest sekcja konkursowa prezentująca najlepsze autorskie obrazy z ostatnich dwóch lat. W tym roku w sekcji konkursowej znalazły się filmy: Myśliwy Bakura Bakuradze, który poprowadzi widza przez niełatwą podróż po rosyjskiej wsi, ukazując skomplikowane relacje międzyludzkie oraz trudną drogę do akceptacji rzeczy nieodwracalnych. W sobotę Aleksandra Mindadze to rodzaj fabularnej relacji ukazującej czarnobylską tragedię z 1986 roku – w niełatwej formie – dynamiczny, trzęsący się obraz, przerywany dźwięk. Dzięki nietypowej realizacji, film pozwala widowni na autentyczne przeżywanie wydarzenia, znanego dotychczas głównie z doniesień prasowych. W sekcji konkursowej o nagrodę zawalczy również Palacz Aleksieja Bałabanowa, Beduin Igora Wołoszyna, Portret o zmierzchu Angeliny Nikonowej, Dolina róż Dmitrija Czerkasowa, Dom wiatru Wiaczesława Złotopolskiego.

Kalejdoskop nowego kina

W festiwalowej sekcji Kalejdoskop nowego kina zaprezentowane zostaną m.in. takie tytuły, jak: Dwa dni Awdotii Smirnowej oraz Obojętność  Olega Fliangoltsa.

Kino akcji

Tegoroczny Sputnik nie zapomni także o mężczyznach, prezentując najlepsze rosyjskie kino akcji, w tym: Kandahar Andrieja Kawuna, My z przeszłości cz. 1 i 2.   

Dzień Moskwy

W ramach sekcji Dzień Moskwy, zaprezentujemy dokumenty filmowe znamienitych reżyserów oraz filmy fabularne, w których stolica Rosji staje się drugoplanowym bohaterem. Publiczność będzie mogła obejrzeć m.in: po raz pierwszy zaprezentowane polskiej publiczności Moskwa Aleksanra Zeldowicza, Przejazdem przez Moskwę Ilji Gurina, Moskiewskie wakacje Ałły Surikowej, Dworzec białoruski Andrieja Smirnowa, Czyste prudy Aleksieja Sacharowa, Chodząc po Moskwie Georgij Danelija oraz Moskwo Kocham Cię – film składający się z 18 etiud stworzonych przez 18 reżyserów. W ramach sekcji Dzień Moskwy zaprezentujemy wystawę fotograficzną Nowoczesna Moskwa w kinie Kinoteka oraz zdjęcia dawnej Moskwy w Fotoplastykonie.

Erotyka w kinie rosyjskim

Całkowicie nową sekcją będzie realizowany we współpracy z Muzeum Erotyki pokaz filmów z sekcji Erotyka w kinie rosyjskim, w tym m.in. Mała Wiera Wasyla Piczuła, Dziwadła i ludzie Aleksieja Bałabanowa, Zazdrość bogów Władimira Meńszowa, Nad ciemną wodą Dmitrija Meschijewa oraz filmy Jesień: nad ciemną wodą, Zazdrość Bogów, Letni deszcz, Podróż do Wiesbaden.

The Best of Sputnik 

Sekcja w której zaprezentowane zostaną najlepsze filmy z ostatnich 4 lat festiwalowych m.in. Półtora pokoju, Ja, Bączek, Dzikie pola, Sala nr 6, Bikiniarze , Powrót, Euforia, Tlen, Pochowajcie mnie pod podłogą.   

Mały Sputnik

Dla najmłodszych widzów przygotowane są specjalne atrakcje filmowe. W tym roku dzieciaki wyruszą w fascynującą wyprawę z dzielnym Aloszą, poznają historię Kopciuszka, zaprzyjaźnią się z Iwanem i zaczarowanym kucykiem, razem z Alicją odkryją Tajemnicę Trzeciej Planety. Nie zabraknie również uwielbianych przez młodych widzów bajek Czeburaszek, Królowa Śniegu czy Kikoriki. Widzowie Małego Sputnika wystartują w kosmiczną podróż razem z Białą i Strzałą – najsłynniejszymi czworonogimi kosmonautami.

Sputnik Festiwal
17 – 27 listopada 2011r.
Warszawa

Dodaj komentarz