• 2011-09-08

5. Festwial Filmowy Pięć Smaków

W dniach od 19 do 26 października 2011 roku w warszawskich kinach Muranów i KINO.LAB odbywać się będzie piąta edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. W listopadzie filmy Festiwalu będzie można obejrzeć w krakowskim Kinie Pod Baranami oraz w Kinie Muza w Poznaniu.

5 Festiwal Filmowy Pięć Smaków - logo (logo pochodzi z materiałów organizatora)

5 Festiwal Filmowy Pięć Smaków - logo (logo pochodzi z materiałów organizatora)

Film w reżyserii Ya-chuan Hsiao pt. Taipei Exchanges (Di 36 ge gu shi, Tajwan 2010) otworzy 5 Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Film będzie jednym z kilkunastu tytułów sekcji Focus: Tajwan, w której, obok przeglądu filmów Hou Hsiao-Hsiena, zaprezentowana szeroko zostanie kinematografia tego arcyciekawego kraju Azji Wschodniej.

Taipei Exchanges opowiada historię Doris, która porzuciwszy pracę realizuje swoje marzenie i wraz z młodszą siostrą Josie otwiera kawiarnię Tajpej.

Córki w odróżnieniu od pokolenia swoich matek, przez dekady budujących chińską diasporę na Tajwanie w oparciu o chęć wzbogacenia się, wybierają inną drogę. Jej symbolem staje się Daughter’s Café, coś więcej niż kawiarnia, miejsce wymiany dóbr – przedmiotów, usług, umiejętności, historii, czy noclegu. Zdarza się więc, że ktoś podczas przerwy na kawę znajdzie na półce rzadką książkę z japońskimi piosenkami.

Nie może jej kupić, w zamian bywalcy kafejki chętnie posłuchają jego śpiewu. Pieniądz nie jest zły, ale spłyca znaczenie rzeczy – przekonuje reżyser – ich wartość staje się policzalna, a dla swoich właścicieli bywają przecież bezcenne. Przekona się o tym kolekcjoner mydeł z różnych stron świata, który do każdego z nich dołączy miłosną opowieść, a w kawiarni Doris znajdzie kolejną.

Ya-chuan Hsiao raz po raz oddaje głos mieszkańcom Tajpej, odpowiadającym na ważne pytania, które stawiają sobie bohaterowie. Między komedią, romansem, a dokumentem wyczuwa się tu atmosferę wczesnych filmów Wonga Kar-waia, poczucie humoru i delikatną melancholię, wagę detali. Zbudowane na planie filmowym marzenie ożyło i dziś istnieje naprawdę – Daughter’s Café w Songshan, dzielnicy Tajpej (No. 393 Fujin Street) gromadzi wielbicieli filmu i najdziwniejsze pod słońcem przedmioty do wymiany.

Reżyser filmu, Ya-chuan Hsiao urodził się w 1967 roku w Tajpej na Tajwanie. Najpierw realizował reklamy telewizyjne, potem został asystentem jednego z czołowych tajwańskich reżyserów Hou Hsiao-hsiena, m.in. przy jego Kwiatach Szanghaju (1998). Debiut Ya-chuana Hsiao Mirror Image z 2001 roku został zauważony na międzynarodowych festiwalach, zdobywając nagrody na MFF w Vancouver, MFF w Salonikach i na Fukuoka Asian Film Festival. Taipei Exchanges jest pierwszym tajwańskim filmem zrealizowanym nowoczesną kamerą Red One. Oba filmy zostały wyprodukowane przez 3H Films, firmę producencką Hou Hsiao-hsiena.

Kadr z filmu Taipei Exchanges (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Kadr z filmu Taipei Exchanges (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd szeroko prezentujący kinematografię azjatycką. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdą się filmowe sekcje takie jak Focus: Tajwan (filmy Hou Hsiao-hsiena oraz nowe produkcje tajwańskie), Taste of Korea (nowe filmy z Korei Południowej), Nowe Kino Azji (produkcje z Singapuru, Tajlandii, Hongkongu, Filipin) oraz pierwszy raz w ramach festiwalu kino japońskie (m.in. pokaz 13 Assassins Takashiego Miike, zwariowane filmy z Sushi Typhoon oraz premiera Norwegian Wood w reżyserii Tran Anh Hung na podstawie powieści Harukiego Murakamiego).

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria, która od 2004 roku realizuje spektakle teatralne, projekty artystyczne, społeczne, edukacyjne i interdyscyplinarne, pobudzające do dyskusji oraz wymiany myśli. Znana jest przede wszystkim z cyklu wydarzeń poświęconych kulturze, sztuce i społeczeństwom Azji.

5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
19 – 26 października 2011 r.
Kino Muranów
ul. Gen. Andersa 1
Kino. Lab
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz