• 2011-09-08

27. Warszawski Festiwal Filmowowy – pierwsze tytuły

7 października 2011 roku rozpocznie się 27. Warszawski Festiwal Filmowy, który potrwa 9 dni. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć m.in.:

Róża, reż. Wojciech Smarzowski. W rolach głównych Marcin Dorociński i Agata Kulesza. Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a dystrybutorem Monolith Films. Róża będzie miała premierę międzynarodową 11 września na festiwalu w Toronto, a następnie zostanie pokazana w Busan.

Wymyk, reż. Greg Zgliński. W rolach głównych Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała i Marian Dziędziel. Premiera międzynarodowa w Busan. Producentem jest Opus film, a dystrybutorem Best Film. Wymyk wejdzie do kin 4 listopada.

Lena, reż. Christophe van Rompaey (Holandia, Belgia). W jednej z głównych ról wystąpiła Agata Buzek. Pokaz na Warszawskim Festiwalu Filmowym będzie europejską premierą filmu.

Znieważona ziemia, reż. Michale Boganim (Francja, Niemcy, Polska). W jednej z głównych ról wystąpił Andrzej Chyra. Muzykę skomponował Leszek Możdżer. Polskim koproducentem jest Apple Film.

Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian (Rumunia, Polska). Pełnometrażowa animacja. W polskiej wersji językowej wystąpił Maciej Stuhr. Polskim koproducentem jest Fundacja im. Ferdynanda Magellana.

Wszystkie wyżej wymienione filmy znalazły się w Konkursie Międzynarodowym i będą walczyły o Warsaw Grand Prix, nagrodę ufundowaną przez Prezydent Warszawy.

Z kolei w Konkursie Krótkometrażowym znalazły się trzy polskie filmy:

  • Magiczny fortepian, reż. Martin Clapp. Film został wyprodukowany przez brytyjsko-polską firmę BreakThru Films, specjalizującą się w animacji.
  • Mały listonosz reż. Dorota Kobiela. To drugi film w konkursie wyprodukowany przez BreakThru Films.
  • Urodziny, reż. Maciej Sobieszczański. Film, na podstawie opowiadania Etgara Kereta, został zrealizowany w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy.

Nowością na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym jest Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych – czyli przegląd najciekawszych krótkich metraży zrealizowanych przez młodych i wielce obiecujących polskich reżyserów. Panorama obejmuje 17 polskich krótkometrażówek, których autorami są młodzi adepci kinematografii.

Od środy 28 września zapraszamy do Empiku, gdzie w ramach przedsprzedaży bez trudu można zdobyć zawczasu bilety na tegoroczny festiwal, a po rozpoczęciu WFF do kas w kinach Kinoteka w PKiN i Multikino Złote Tarasy.

Ostateczną listę filmów zostanie ogłoszona w środę, 21 września na konferencji prasowej.

Dodaj komentarz