• 2011-09-06

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 2011

W dniach od 10 do 18 września 2011 roku potrwają Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku 2011. Symboliczne urodziny u Freyi von Moltke w Krzyżowej, wyprawa na granicę św. Jana, wizyta białej damy w Podgórkach i zwiedzanie pałaców jeleniogórskich, w tym niedostępnego dla turystów Pałacu Dębowego w Karpnikach – to niektóre z atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Weźmie w nich udział 58 organizatorów, którzy przygotowali ponad 100 imprez.

Pałac Dębowy w Karpnikach

Pałac Dębowy w Karpnikach

Ideą Europejskich Dniach Dziedzictwa jest bezpłatne udostępnienie zwiedzającym muzeów, pałaców i innych obiektów zabytkowych, organizowanie specjalnych wydarzeń. W tym roku, są to między innymi wycieczki z przewodnikiem, wystawy, wykłady, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie.

Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmi Kamienie milowe. Celem jej koordynatorów jest przypomnienie ważnych wydarzeń z historii Polski, takich które przyczyniły się do budowania wspólnej Europy.

Przekraczanie niemożliwego – to tytuł wystawy poświęconej Kościołowi Pokoju w Jaworze zorganizowanej w 10. rocznicę wpisania go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wzniesiony w wyniku ugody religijnej, po krwawej wojnie trzydziestoletniej jest on nie tylko świadkiem przełomu w dialogu wyznań, ale też przykładem niezwykle śmiałych rozwiązań budowlanych – konstrukcja zbudowana z drewna, słomy i gliny.

Większość działań podjętych przez organizatorów jest właśnie ilustracją przekraczania niemożliwego w warunkach wyjątkowo skomplikowanych realiów politycznych, narodowych i wyznaniowych na terenie pogranicza – pokonywania wszelkich granic, zawierania kompromisów – tłumaczy Elżbieta Berendt kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławia, które koordynuje EDD na Dolnym Śląsku.

Fundacja Krzyżowa zaprasza na symboliczne urodziny u Freyi von Moltke – wdowy po straconym przez nazistów w 1945 r. Helmucie Jamesie von Moltke. Podczas urodzin można będzie zwiedzić m.in. Dom na Wzgórzu, gdzie odbywały się spotkania grupy antyhitlerowskiej tzw. Kręgu z Krzyżowej.

Unikalne, zdobione inskrypcjami i symbolicznymi przedstawieniami kamienne słupy granicy św. Jana – jednej z najstarszych w Europie umiejscowionej na linii dzisiejszej granicy województw opolskiego i dolnośląskiego można będzie zwiedzić podczas wycieczki organizowanej przez Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Słupy ustanowione ponad 700 lat temu były milowym krokiem na drodze do uniezależnienia się posiadłości biskupich od władzy świeckiej.

Dolny Śląsk znany jest także, jako rejon najliczniejszego w Europie zespołu kamiennych krzyży i kapliczek kamieni milowych w dziedzinie liberalizacji europejskiego prawodawstwa, odejścia od zasady oko za oko, ząb za ząb (m.in. wykład w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, zwiedzanie bastei Zamek Anioła w Jaworze). W Muzeum Poczty i Telekomunikacji można będzie zobaczyć fragmenty słupa pocztowego ze Zgorzelca. Słupy te ustanowione w początkach XVIII w. łączyły obszary wpływów kulturowych Polski i Niemiec.

Dom na Wzgórzu, Krzyżowa

Dom na Wzgórzu, Krzyżowa

Złotoryja obchodząc jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich magdeburskich, jako pierwszej miejscowości w Polsce, zaprasza na spacer szlakiem miasta średniowiecznego, Świdnica przywołując lokację swojego miasta proponuje wykład poświęcony kształtowaniu się samorządu miejskiego do końca XIII wieku natomiast Wałbrzych, Podziemne Miasto Osówka i Kopalnia Złota w Złotym Stoku poprowadzą zwiedzających po zawiłościach swojej historii szlakami podziemnymi.

W licznych miejscowościach kamieniem milowym w ich rozwoju stała się działalność konkretnych osób lub rodów. Oborniki Śląskie wskazują na Karla Wolfganga Schuberta i jego rodzinę, Pałac Książęcy we Wleniu między innymi przypomina osobę Świętej Jadwigi Śląskiej, ale też fakt morderstwa Dorothei Rohrbeck i jego wpływ na europejskie procedury śledcze, Dolina Pałaców i Ogrodów zwraca uwagę na działalność hrabiny von Räden z Bukowca.

Poza tym w programie EDD między innymi: zwiedzanie Telewizji Wrocław, Jarmark Renesansowy na Zamku w Leśnicy, warsztaty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i Domach Tkaczy w Chełmsku Śląskim, wizyta Białej Damy w Podgórkach koło Świerzawy oraz zwiedzanie z przewodnikiem najpiękniejszych obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów m.in. ekskluzywny Pałac Dębowy w Karpnikach, który na co dzień jest niedostępny dla turystów. Na wszystkie imprezy wstęp bezpłatny.

Dodaj komentarz