• 2011-09-06

Dagmara Horab. Orlando

8 września 2011 r. o godz. 17.00 w Galerii Bałuckiej w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Dagmara Horab. Orlando.

Fot. Dagmara Horab. Orlando, 2009, żywica epoksydowa (zdjęcie udostępnione przez organizatora)

Fot. Dagmara Horab. Orlando, 2009, żywica epoksydowa (zdjęcie udostępnione przez organizatora)


Tytuł wystawy, który jest jednocześnie tytułem jednej z prezentowanych na ekspozycji prac, został zainspirowany fikcyjną postacią z powieści Virginii Woolf i jej filmowej adaptacji w reżyserii Sally Potter z doskonałą rolą Tildy Swinton.

Na łódzkiej ekspozycji Dagmara Horab przedstawia prace z ostatnich lat, tworzone długo, niejednokrotnie w trudnych warunkach, z użyciem toksycznych żywic epoksydowych.

Dagmara Horab – artystka, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni rzeźby prof. Michała Gałkiewicza.
W płaskorzeźbie ważną inspirację stanowi dla niej sztuka starożytnego Egiptu, szczególnie figury w pozach hieratycznych, dostojnych, zastygłych w bezruchu. Jej reliefy przywołują niewątpliwe również skojarzenia z polskimi barokowymi portretami trumiennymi.

Bohaterami prac Dagmary Horab są anonimowe postaci kobiece o wydłużonych, przerysowanych proporcjach. Ale nie fizyczność jest tu najważniejsza. Tym, co najbardziej interesuje artystkę jest nie do końca określona ich płciowość, przemiana z kobiety w mężczyznę i odwrotnie. To, co dzieje się w ich androgynicznym wnętrzu, trudno zauważalne, nieuchwytne, wyczuwalne tylko podskórnie.

Dagmara Horab. Orlando – rzeźba

8 września – 9 października 2011 r.
Wernisaż: 8 września 2011 r., godz. 17.00
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Bałucka
Stary Rynek 2
Łódź

Dodaj komentarz