• 2011-09-05

Obrazy żelem malowane

Od 23 września w polkowickiej galerii Rynek 26 będzie można podziwiać wystawę jego obrazów, wykonanych w technice żel – art. Jan Kanty Pawluśkiewicz to prawdziwy człowiek renesansu. Jest nie tylko  kompozytorem, autorem przebojów Marka Grechuty, twórcą hejnału Polkowic, lecz również uzdolnionym malarzem.

Jan Kanty Pawluśkiewicz, Eteryczna Noc Liryczna (zdjęcie pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Jan Kanty Pawluśkiewicz, Eteryczna Noc Liryczna (zdjęcie pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Malarstwo i rysunek towarzyszyły artyście od zawsze. Nawet kiedy zdecydował poświęcić swoje życie muzyce, rysunki wykonywane na partyturach, pomagały mu uporządkować formę kompozycyjną, zaznaczyć najbardziej dramatyczne czy liryczne fragmenty utworu.

Swoje obrazy po raz pierwszy wystawił w Piwnicy pod Baranami w 1999 roku. Dziesięć miesięcy później w krakowskiej galerii Szalom pokazał cykl 21 trudnych obrazków na karnawał. Od tego czasu powstały kolejne serie obrazów, rysunków i grafik: Znów wędrujemy, Wędrówki po Morzu Czerwonym, Krajobrazy, Ogród Jozafata, Ściany, Fakty i ludzie, Podhale de Paris, Parasolnie płyną w sztolnie.

Jan Kanty Pawluśkiewicz tworzy swe dzieła w specyficzny sposób. Artysta jest prekursorem techniki zwanej żel-artem. Wymaga ona dużego nakładu pracy, cierpliwości i niezwykłej precyzji. Na duże plamy rozlanego tuszu artysta nanosi rysunki, których powierzchnie pokrywa kropkami, wykonywanymi żelowymi długopisami. „

Żel mnie fascynuje. Korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. Żel-Art – to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką.

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz (zdjęcie pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Jan Kanty Pawluśkiewicz (zdjęcie pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Na wystawie w Polkowicach podziwiać będzie można obrazy i grafiki z cykli Sensy Byty Mary i Eteryczny realizm, w którym artysta zbliża się do form figuratywnych, prezentując na wskroś oryginalne kompozycje architektoniczne. Tematem tym nawiązuje do swoich zainteresowań architekturą z całym jej bogactwem i formalizmami. Dopełnieniem całości są niezwykle intrygujące, a często poetyckie, tytuły obrazów.

Wystawa obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza zainauguruje działalność nowej galerii Rynek 26, w której przy filiżance kawy, będzie można podziwiać, a także kupić dzieła sztuki, nabyć książki, mapy, przewodniki, widokówki i pamiątki. W Galerii prowadzona będzie również sprzedaż biletów i karnetów na koncerty, spektakle i festiwale odbywające się w Polkowicach.

Wystawę obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza można oglądać do 16 października.

23 września – 16 października 2011 r.
Polkowickie Centrum Animacji
ul. Skalników 4
59-101 Polkowice

Dodaj komentarz