• 2011-09-03

Fisz/Groniec/LUC/Lubomski/SOFA interaktywny spektakl w Gdańsku

11 i 12 września 2011 roku w Gdańsku odbędzie się impreza Instytut B61 – Ewolucja Gwiazd, w ramach obchodów Roku Jana Heweliusza. Instytut B61 to interdyscyplinarny projekt łączący performance, instalacje audiowizualne i koncerty estradowe. W spektaklu Ewolucja Gwiazd w pruskich fortach na Górze Gradowej w Centrum Hewelianum udział wezmą m.in. Fisz/Emade, Katarzyna Groniec, LUC, Mariusz Lubomski i SOFA. Scenariusz imprezy powstał w oparciu o astrofizyczne zależności procesu ewolucji gwiazd, a poszczególne elementy (performance, koncerty) zobrazują jego kolejne etapy.

Fisz / Emade (fot. Igor Omulecki)

Fisz / Emade (fot. Igor Omulecki)

Ewolucja gwiazd – w astronomii sekwencje zmian, które gwiazda przechodzi podczas swego życia, w ciągu milionów czy miliardów lat, emitując promieniowanie. Tego typu zmiany gwiazd, poza nielicznymi wyjątkami, nie są obserwowane bezpośrednio, gdyż odbywają się one bardzo wolno. Astronomowie obserwują wiele gwiazd i efektów zjawisk zachodzących w gwiazdach, na różnym etapie ich życia, i tworzą modele ewolucji gwiazd, które porównują z obserwacjami oraz wykonują symulacje komputerowe, pozwalające zweryfikować modele.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucja_gwiazd

Ewolucja Gwiazd to interdyscyplinarny projekt z pogranicza nauki i sztuki, w którym widzowie po przybyciu na wyznaczone miejsce zostaną podzieleni na kilkudziesięcioosobowe grupy i przewiezieni w nieznane miejsce wyciemnionym autokarem. Tam pod opieką aktorów – przewodników wyruszą w niezwykłą podróż. W trakcie tej wyprawy uczestnicy poznają życie codzienne pracowników tajemniczego Instytutu B61 oraz obiekt ich badań, czyli Ewolucję Gwiazd.

Od narodzin z chaosu materii międzygwiazdowej, przez spokojną drogę na ciągu głównym, aż po wielką katastrofę – energetyczny wybuch Supernowej – takie niezwykłe atrakcje czekają na widzów. Poszczególne etapy podróży zilustrują zaproszeni artyści – Gwiazdy, instalacje plastyczne, performance, graffiti w ultrafiolecie, a czas pobytu na terenie Instytutu (czas pojedynczej wycieczki) przewidywany jest na około 80 minut. Uczestnicy otrzymają niezapomniane wrażenie obcowania z niezwykle tajemniczą przestrzenią i kontakt z uznanymi twórcami niemal bezpośrednio, czego trudno doświadczyć na koncertach w wielkich halach.

Nietypowa aranżacja sceniczna będzie niewątpliwą gratką dla wszystkich miłośników talentu Fisza i Emade, czyli braci Waglewskich, których twórczość stała się symbolem muzycznego eklektyzmu i artystycznego wysublimowania. Jakby tego było mało towarzyszyć występowi będzie Mistrz Świata Dj Eprom. Kolejny raz w projekcie Instytutu B61 udział wezmą aktorka i piosenkarka, laureatka PPA we Wrocławiu Katarzyna Groniec oraz interdyscyplinarny raper/wokalista/beatboxer L.U.C. Wielkim wydarzeniem będzie występ grupy SOFA grającej w niezwykłej przestrzeni. Jest to niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć ten energetyczny zespół w niesamowitej sytuacji akustycznej i wizualnej.

Wymienionych artystów uzupełnia wybitny twórca muzyki niezależnej – Mariusz Lubomski, legendarna postać polskiej awangardy muzyki autorskiej i poetyckiej. Jego sceniczny image – za krótkie spodnie i pełne gracji ruchy olbrzyma, znane są przede wszystkim wyznawcom Spacerologii. W rolę przewodników/naukowców wcielą się aktorzy Teatru Horzycy i Teatru Wiczy – Paweł Tchórzelski, Krystian Wieczyński, Radek Smużny i Maciej Cegłowski.

Kilkanaście instalacji audiowizualnych stworzą artyści i performerzy Tomasz Cebo (Must be The Music), Stefan Kornacki, Dominik Smużny, Katarzyna Malejka, Maja Koman i Joachim Sługocki. Reżyserem i pomysłodawcą działań Instytutu B61 jest Janek Świerkowski.

Instytut B61 to cykliczny alternatywny projektu z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej, sztuki współczesnej i koncertu estradowego, zainicjowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

W rolę inżynierów Instytutu B61 wcielają się artyści i faktyczni naukowcy tworząc symbiotyczny zespół przygotowujący wspólnie spektakle o tematyce naukowej. Wszystkie projekty opierają się o innowacyjne rozwiązania audiowizualne i tworzone są w intrygujących przestrzeniach, do których widzowie nie są przyzwyczajeni. Spektakle Instytutu B61 wyróżnia również sposób kontaktu z publicznością. Kilkudziesięcioosobowe grupy widzów wyruszają pod opieką aktorów w tajemniczą podróż. W ten sposób podczas godzinnej inscenizacji ogląda ją około pięćdziesięciu, a w ciągu całego dnia kilkuset osób.

Gwiazdy estrady, które zapraszane są do udziału prezentują się w zupełnie nowych, często intrygujących dla nich samych sytuacjach. Dzięki temu widzowie pozostają w ciągłym skupieniu nie wiedząc, co i gdzie wydarzy się za chwilę. To wszystko sprawia, że działalność Instytutu B61 jest w skali Polski i Europy niepowtarzalna, a każdy spektakl jest efemerycznym i niezapomnianym doznaniem intuicyjno – zmysłowym. Działania Instytutu B61 w 2010 roku znalazły odzwierciedlenie m.in. w nominacji do tytułu Popularyzator Nauki 2010 w konkursie Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak do tej pory najważniejszym osiągnięciem Instytutu B61 jest odbywający się na przełomie września i października 2010 projekt Zderzenie. Głównym aktorem Zderzenia był pociąg utworzony przez najpopularniejszą polską lokomotywę elektryczną ET22, siedem wagonów towarowych i jeden socjalny. Pociąg przemieszczał się pomiędzy miastami, zatrzymując się na dworcach kolejowych (Warszawa Centralna, Poznań Główny, Łódź Fabryczna, Bydgoszcz Główna, Toruń Główny, Włocławek) gdzie przy udziale publiczności odbywało się wielkie widowisko.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o największy eksperyment w dziejach ludzkości, czyli znajdujący się na terytorium Francji i Szwajcarii Wielki Zderzacz Hadronów (ang. Large Hadron Collider – LHC), w którym naukowcy próbują rozwikłać tajemnicę początku Wszechświata. Poszczególne elementy pociągu stanowiły składniki LHC. Zaproszeni do projektu artyści, wśród których znaleźli się zespół Sofa, legenda piosenki aktorskiej – Mariusz Lubomski uznany za hiphopowy debiut roku 2010 – Małpa oraz performerzy Stefan Kornacki, Tomasz Cebo i Katarzyna Malejka, stworzyli instalacje, muzykę oraz performance na temat eksperymentu LHC w wagonach kolejowych. Spektakl został w sumie odegrany 24 razy w 6 miastach.

Instytut B61 tworzył widowiska m.in. w opuszczonym browarze na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2010, w byłym komisariacie policji dla Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway 2010 oraz w XIX wiecznym forcie pruskim podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. 9 grudnia 2010 swoją premierę miał spektakl Instytut B61 – Kwantowa Teoria Ogólnej Świadomości (KTOŚ) w której udział wzięli m.in. Tomasz Stańko, Katarzyna Groniec i zespół Kim Nowak.

Pomysłodawcą i reżyserem działań Instytutu B61 jest Jan Świerkowski, doktorant na wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównym założeniem, które wraz ze swoimi współpracownikami stara się realizować podczas spektakli Instytutu B61, jest popularyzacja nauki w przystępny i atrakcyjny dla widzów sposób.

Instytut B61 Ewolucja Gwiazd
11-12 września 2011 r.
Centrum Hewelianum
ul. 3 Maja 9
80-802 Gdańsk

Dodaj komentarz