• 2011-09-02

Przedpremierowy pokaz filmu Braterstwo

8 września 2011 o godz. 20.00 w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Nicolo Donato Braterstwo.

Nicolo Donato, Braterstwo (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Nicolo Donato, Braterstwo (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Braterstwo zgłębia środowisko duńskich neonazistów, w którym najbardziej błyskotliwy spośród rekrutów – Lars  – jest jednocześnie zakamuflowanym gejem.

Zawiedziony po pominięciu go przy rozdzielaniu awansów w wojsku (najprawdopodobniej jako konsekwencja plotek o jego skłonnościach homoseksualnych) Lars wydaje się kwestionować swoją męskość i szuka jej potwierdzenia gdzie indziej. Gdy trafia do neonazistowskiej grupy, gdzie jest szanowany i doceniany, wnika w nią totalnie. Poznaje tam Jimmy’ego, bodaj najbardziej agresywnego w otwierającej film scenie bójki, młodego geja. Relacja mężczyzn staje się coraz bardziej zażyła i trudniejsza do ukrycia przed otoczeniem.

Film porusza ważną kwestię tzw. braterstwa; pogmatwane relacje między jej członkami elektryzują, przybierając co raz inną formę: przyjaźni, twardej rywalizacji, a momentami homoseksualnej fascynacji i pożądania.

Przemiana obu bohaterów i podejmowane próby akceptacji swojej seksualności w kontekście niesprzyjających warunków o silnym podłożu ideologiczno-politycznym staje się motywem przewodnim filmu, który do ostatnich chwil trzyma w napięciu.

8 września 2011 r., godz. 20.00
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz