• 2011-09-02

Idzie, idzie Pani Jesień

11 września 2011 roku w  godz. od 15.00 do 18.00 w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się festyn folklorystyczny z cyklu Z życia dawnej wsi pt. Idzie, idzie Pani Jesień.

Idzie, idzie Pani Jesień, plakat, proj. Magdalena Kolanowska

Idzie, idzie Pani Jesień, plakat, proj. Magdalena Kolanowska

Wrześniowy festyn folklorystyczny organizowany w skansenie w Kłóbce przybliży dawne zajęcia związane z przygotowywaniem zapasów na zimę. Borowioki z Babiaka przedstawią zwyczaje towarzyszące wykopkom, a Lubominianki przypomną tradycyjny sposób kiszenia kapusty.

Podczas żywiołowych, barwnych widowisk, opowiedzianych gwarą zobaczymy dawne sprzęty, przedmioty i narzędzia, często dziś już zapomniane, a kiedyś niezbędne przy wykopywaniu ziemniaków i kładzeniu kapusty w beczki.

Oprócz zajęć pokazanych w widowiskach, w zagrodach skansenowskich prezentowane będą liczne pokazy, np. odwirowywania miodu, tłoczenia oleju, szatkowania kapusty, smażenia powideł, gromadzenia zimowych zapasów warzyw w piwniczce. Będzie można samemu otłukiwać ziarno na kaszę w stępie, mielić ziarno na mąkę w żarnie i przesiewać je, itp.

Dla najmłodszych przewidziane są gry i zabawy na wiejskim podwórku, np. kolorowe stempelki z ziemniaków, chodzenie na szczudłach, wrzucanie szmacianych woreczków do wiklinowych koszy, itp.

Podczas imprezy nie zabraknie kujawskiej muzyki, śpiewu i tańców w wykonaniu Kapeli spod Kowala i Kapeli Ludowej Kurzowioki z Wierzbinka.

Na licznych straganach można będzie zakupić wyroby rękodzieła ludowego oraz potrawy regionalne, np. czarninę, kluski ziemniaczane, gzik, prażuchę, tłuczoną marchew,  słodkie wypieki i wiele innych smakołyków.  

11 września 2011 r., godz. 15.00-18.00
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny
Kłóbka

Dodaj komentarz