• 2011-09-01

Wystawa Brygidy Wróbel-Kulik My little paradise

10 września 2011 roku o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wernisaż wystawy Brygidy Wróbel-Kulik My little paradise.

Plakat wystawy Brygidy Wróbel - Kulik (zdjęcie z materiałów organizatora)

Plakat wystawy Brygidy Wróbel - Kulik (zdjęcie z materiałów organizatora)

Brygida Wróbel – Kulik tak mówi o swojej twórczości:

Świadomie i konsekwentnie całą moją twórczość – zapoczątkowaną w latach 70. XX wieku – w większości podporządkowałam idei topografii miejsca: idei kreowania własnej imaginacyjnej przestrzeni, miejsca szczególnego, wybranego i wyniesionego do poziomu niemal uświęconego osobistą mitologią, doświadczeniami i przeżyciami.

Jednym z takich realnych, szczególnych miejsc jest dla mnie region pomiędzy rzekami Koszarawą a Glinną u stóp Góry Pilsko. W tej scenerii, bogactwie natury, życzliwości miejscowych gospodarzy, w aurze i harmonii tego niezwykłego miejsca, spędzaliśmy co roku nasze wakacje.

To były najpiękniejsze moje zabawy: obserwacje rozgwieżdżonego nieba, kąpiele w źródlanej wodzie, łowienie ryb, bieganie po łąkach pełnych kwiatów, ziół, owadów, motyli, ważek i jaszczurek, zaglądanie do sadzawek wypełnionych żabim skrzekiem i młodymi żabkami, niekończące się góry, lasy, zagajniki pełne jagód, borówek, malin, pachnących poziomek, dzikich czereśni oraz czarnych słodkich jeżyn, a przede wszystkim wczesne poranne wspólne zbieranie grzybów – fungos legere.

Po prostu pobyt w raju. To miejsce w przeciwieństwie do mojego miejsca urodzenia i stałego pobytu tzn. czarnego Górnego Śląska (Chorzów Stary) z jego toksyczną scenerią było na czas wakacji oazą szczęśliwości, której moc zbierałam w sobie i zabierałam z sobą na wędrówkę po świecie i w sztuce. W niejednym akcie twórczym zajmowałam się rekonstrukcją tejże topografii wspomnień – topografii mojego dzieciństwa.

Prace In Between z 2002 roku czy też Pod Górą z 2011, cykle Zielników, Florilegia, seria Niebo to obrazy-mapy znaczone uczuciami. Rekonstruowane w sposób dotykowy (Pod Górą), gdzie zmysłowość uwypukla wyłaniające się z cielistego podobrazia intensywniej zabarwione nie tylko kolorem, miejsce szczególne.

Ta kompozycja jest także analizą właściwości tego ważnego areału i to z różnych poziomów i perspektyw, używając różnych mediów i materiałów, rozłożona jest nie tylko w przestrzeni, ale także i w czasie. Poprzez ponowną kontemplację tego miejsca zamierzam odkryć jego siłę, magiczne oddziaływanie. Pragnę zgłębić, dotknąć jego tajemnicy. I te własne tajemnice przekazać dalej, utrwalić i uchronić przed utratą.

Brygida Wróbel-Kulik (urodzona w 1952 roku w Chorzowie) jest absolwentką ASP w Krakowie (dyplom u prof. Mieczysława Wejmana). W latach 1981-1985 mieszkała w Akwizgranie, gdzie wspólnie z innymi artystami założyła międzynarodową grupę artystyczną Grenzfrauen (Kobiety przygraniczne).

W latach 1984–1985 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie u prof. Güntera Ueckera. W 1985 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Akwizgran. Od 1986 roku żyje i tworzy w Düsseldorfie. Jest autorką wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych.

Galeria Sztuki Najnowszej
Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
66-400 Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz