Wystawa plakatów Mieczysława Wasilewskiego w Galerii Schody

Do 7 września 2011 r. w Galerii Schody w Warszawie trwa wystawa najnowszych plakatów prof. Mieczysława Wasilewskiego. Wystawa odbywa się w ramach Warszawskiego Festiwalu Sztuki Ground Art 2011.

Plakat autorstwa Mieczysława Wasilewskiego (plakat pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Plakat autorstwa Mieczysława Wasilewskiego (plakat pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Mieczysław Wasilewski – urodzony 1 stycznia 1942 roku w Warszawie. W latach 1960 – 1966 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom otrzymał w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się plakatem, ilustracją i grafiką wydawniczą. Profesor Akademii Sztuk Pięknych i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W obu uczelniach prowadzi Pracownie Projektowania Graficznego.

Był wykładowcą na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, USA, Niemczech, Meksyku, Kanadzie, Francji, Iranie i Chile. Brał udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu w kraju i zagranicą, uczestniczył w dziesiątkach międzynarodowych imprez grafiki i plakatu. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej.

Plakaty i rysunki Mieczysława Wasilewskiego urzekają bogactwem wyobraźni i poetyckim klimatem. Wyróżnia je zwarta, wyrafinowana forma przekazu idei, przemyśleń, informacji. Opisywanie otaczającego nas świata, sensu ludzkiej egzystencji artysta najczęściej sprowadza do lapidarnego znaku, symbolu.

Nośnikami jego myśli i sądów stały się z niebywałą delikatnością kreślone układy czarno-białych kresek i plam, gdyż ta kolorystyka – jak wyznał w jednym z wywiadów – której wyboru dokonałem dawno temu, wymaga rezygnacji i dyscypliny. Jest bardzo pomocna w skwitowaniu anegdoty znakiem, piktogramem.

W rysunkach Mieczysława Wasilewskiego główne miejsce zajął człowiek, jego przeżycia, emocje, radości i niepokoje. Te niewielkie, nastrojowe prace mówią o samotności, miłości, przemijaniu. Wasilewski nie ocenia naszego postępowania, naszych zachowań. On poprzez nasze oczy, usta, twarze mówi o losie człowieka, sensie i wartości istnienia, o rytmie codzienności.

Plakaty Mieczysława Wasilewskiego wyróżnia oryginalna interpretacja idei i tematów prezentowanych wydarzeń kulturalnych, filmów, wystaw. Ich główną zaletę stanowią przemyślane, wyszukane znaki, zredukowane do najistotniejszych elementów oraz ekspresyjne obrazy ludzkiej twarzy, naznaczonej piętnem namiętności i emocji. Artysta poprzez intrygujący szczegół, zaskakującą metaforę zaprasza widza do jedynej w swoim rodzaju gry, zabawy dla myślących, zdolnych do wysublimowanych skojarzeń, do szczególnej interpretacji plastycznego przekazu, dowcipu.

Jerzy Brukwicki

Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa

Dodaj komentarz