Pokolenie przemiany. Nowa sztuka z Indii

2 września 2011 r. o godz. 19.00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Pokolenie przemiany. Nowa sztuka z Indii.

Nandini Valli Muthiah, Ikoniczny poeta z ojcem, 2008, z serii Przebrania, dzięki uprzejmości artystki

Nandini Valli Muthiah, Ikoniczny poeta z ojcem, 2008, z serii Przebrania, dzięki uprzejmości artystki

Wystawa Pokolenie przemiany prezentuje dzieła młodych artystów mieszkających i pracujących w Indiach, ale też należących do indyjskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych czy Europie. To pierwszy w ostatnim czasie tak obszerny pokaz sztuki współczesnej tego regionu w Europie Środkowej.

Od niemal dwudziestu lat Indie przeżywają ogromny rozwój gospodarczy i technologiczny, co w znaczący sposób wpływa na struktury społeczne. Ta przemiana, ze swoimi dobrymi i złymi stronami, często znajduje odbicie w pracach współczesnych twórców, szczególnie tych najmłodszych, którzy wzrastali w tym ciekawym momencie przejścia.

Tytuł wystawy został zapożyczony od tytułu serii fotografii Anaya Manna, który sportretował swoje pokolenie – przedstawicieli miejskiej generacji próbującej zdefiniować się na nowo, znaleźć dla siebie miejsce pomiędzy przywiązaniem do rodzimej tradycji, historią i coraz bardziej zglobalizowaną i stechnicyzowaną rzeczywistością.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat współczesna sztuka z Indii stała się bardzo popularna. W Europie, Ameryce i Chinach odbyło się wiele pokazów zbiorowych artystów z tego regionu. Galerie prywatne – przeważnie z Delhi, Bombaju i Bangalore – przyczyniły się do powstania lokalnego rynku sztuki, stając się jednocześnie ważnymi graczami na międzynarodowej scenie artystycznej. Organizacje niekomercyjne, takie jak KHOJ czy SARAI Centre for the Study of Developing Societies in Delhi, 1 Shanti Road w Bangalore, podobnie jak szkoły artystyczne otwierają się na niezależne idee i projekty.

Wystawa koncentruje się na młodych artystach, usiłując uchwycić stan ducha i umysłu tej generacji. Znajdą się na niej nie tylko gotowe prace, lecz również projekty stworzone specjalnie z myślą o niej.

Pokaz prezentuje mnogość twórców, problemów i sposobów artystycznej ekspresji. Zostały one ujęte w kilku wątkach tematycznych:

  • tradycja/rytuał/kostium
  • portret
  • miasto/zmiana/architektura, społeczeństwo
  • nauka i technologia w sztuce
  • polityka/tożsamość/aktywizm społeczny
  • polsko-indyjskie związki kulturalne.

Współczesne idee wyrażane są za pomocą tradycyjnych i nowoczesnych mediów – fotografii, filmu, instalacji wideo, rzeźby, rysunku, malarstwa oraz animacji.

Po prezentacji w Zachęcie wystawa ma być pokazana w Contemporary Art Centre w Wilnie.

Anay Mann, Ayesha, a young film maker, New Dehli, 2004, z serii Pokolenie przemiany, dzięki uprzejmości artysty

Anay Mann, Ayesha, a young film maker, New Dehli, 2004, z serii Pokolenie przemiany, dzięki uprzejmości artysty

Artyści zaproszeni do udziału w wystawie: Jaishri Abichandani, Prayas Abhinav, Ravi Agarwal, Ashish Avikunthak, Sarnath Banerjee, Devendra Banhart, Ansuman Biswas & Jem Finer, Nikhil Chopra, Baptist Coelho, Shezad Dawood, Rohini Devasher, Gauri Gill, Shilpa Gupta, Tushar Joag, Vishwas Kulkarni, Swati Khurana, Anay Mann, Rakhi Peswani, Prajakta Potnis, Prasad Raghavan, Gitanjali Rao, Akshay Raj Singh Rathore, Malik Sajad, Sharmila Samant, Mithu Sen, Charmi Gada Shah, Tejal Shah, Bharat Sikka, Janek Simon, Praneet Soi, Kiran Subbaiah, Anup Mathew Thomas, Navin Thomas, Nandini Valli Muthiah

Pokolenie przemiany. Nowa sztuka z Indii
od 3 września do 6 listopada 2011 r.
Wernisaż: 2 września 2011 r., godz. 19.00

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

Dodaj komentarz