• 2011-08-31

Między-przestrzeń

8 września 2011 r. o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu odbędzie się wernisaż wystawy Między–przestrzeń.

Materiały udostępnione przez organizatora

Materiały udostępnione przez organizatora

Site-specific to dziedzina sztuki, dedykowana konkretnemu miejscu, tworzona z myślą i funkcjonująca tylko w konkretnej przestrzeni. Na wystawie znajdą się prace dziesięciu międzynarodowych artystów, tworzących swoje instalacje specjalnie dla średniowiecznego wnętrza Galerii EL. Artyści, biorący udział w projekcie Między-przestrzeń to przedstawiciele międzynarodowego środowiska artystów sztuki non-objective, w którym od lat działa kurator wystawy, Jacek Przybyszewski.

We wstępie do katalogu wystawy Margaret Roberts pisze:

(…) Jako całość, projekt w Galerii EL zawiera elementy krytyki instytucjonalnej, kreśli rolę galerii jako spadkobiercy i kustosza historycznego zaangażowania w działania sztuki krytycznej, które pojawiły się w Elblągu w latach 60 tych ubiegłego stulecia. W gestii dzieł sztuki pozostaje większe zaangażowanie w fizyczną stronę budynku, w którym umieszczona została Galeria EL (…).

Oryginalna architektura budynku stanowi rezultat wielu rekonstrukcji, które przez lata, od czasu powstania w XIII wieku, budynek ten przeszedł. (…) W 2011 roku we wnętrze dawnego kościoła, w nawie południowej, wbudowana została dwupoziomowa, szklana empora, naznaczając budynek tym większą czasową niezgodnością post modernizmu.

Ta zmiana, podobnie jak wysokość wnętrza budynku, pozostałości zburzonych gotyckich sklepień, a także czerwone cegły, dają wyjątkowe poczucie czasu i przestrzeni podczas doświadczenia bycia w budynku. Zarówno te wyjątkowe jakości, jak i dosłowna, fizyczna przestrzeń we wszystkich miejscach, funkcjonują także jako miejsce dla dzieła sztuki umieszczonego w Galerii EL.

Swoje prace na wystawie przedstawią:

Richard van der Aa od czasu ukończenia w 1985 r. Canterbury University (Christchurch NZ) regularnie wystawia swoje obiekty plastyczne. Obecnie mieszka w Paryżu i poświęca część swojego czasu na prowadzenie ParisConcret – przestrzeni dedykowanej sztuce nie obiektywnej.

John Adair jest artystą praktykującym od 30 lat. Przed wyjazdem do Wielkiej Brytani pracował w Australii jako wykładowca malarstwa. Obecnie jest dyrektorem grupy Sydney Non-Objective Contemporary Arts Projects.

Pam Aitken od 1990 roku uprawia malarstwo i tworzy instalacje, których tematem jest powtarzalność, redukcja, siatka, przestrzeń, światło, powierzchnia i przezroczystość. Artystka uczestniczyła w jedenastu międzynarodowych programach artystycznych.

Marcus Bering studiował filozofię, projektowanie graficzne oraz rzeźbę monumentalną w Hamburgu, na Uniwersytecie Columbia w Missouri oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Swoje prace wystawiał w Australii, Europie i USA. Mieszka w Brukseli.

Roland Orépük mieszka i pracuje w pobliżu Grenoble, należy do gatunku Reductive Art/Non Objective Art, żywej sztuki abstrakcyjnej, której korzenie sięgają minimalizmu. Od 2004 r. Roland używa w swoich pracach wyłącznie koloru żółtego.

Charles Payan zajmuje się sztukami wizualnymi (malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo).

Jacek Przybyszewski jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka we Francji od roku 1982. Wystawia obiekty przestrzenne w środowisku ArtConcret, Non-objective. Jak oderwać się od ściany to esencja jego pracy.

Margaret Roberts mieszka w Sydney. W swojej pracy artystycznej poszukuje zależności między przestrzenią wirtualną i realną, w której jej dzieła są ulokowane.

Bogumila Strojna mieszka i pracuje w Paryżu od roku 1980. Studiowała w pracowniach: Zbigniewa Dłubaka, malarza, fotografa, teoretyka sztuki i Manfredi Quartana, rzeźbiarza. Używa ograniczenia formy sześciennej do konstrukcji w metalu, drewnie, plastiku.

Jacques Weyer w 1975 r. zrezygnował z pracy naukowej w Pasteur Institute na rzecz malarstwa. Od 1994 roku począwszy poświęcił się abstrakcji geometrycznej. Mieszka i pracuje w Paryżu.

Między–przestrzeń
wernisaż: 8 września 2011 r., godz. 18.00

Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6
82-300 Elbląg

Dodaj komentarz