• 2011-08-31

Wernisaż wystawy Małgorzaty Bieniek

9 września 2011 roku o godzinie 19.30 w Magazynie Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Bieniek-Strączek Od sexurealizmu do fashion profanum.

Małgorzata Bieniek, Żółtko też może być jak papuga (zdjęcie z materiałów organizatora)

Małgorzata Bieniek, Żółtko też może być jak papuga (zdjęcie z materiałów organizatora)

Maggie Piu (Małgorzata Bieniek-Strączek) jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Tworzy i prowadzi pracownię projektowania wnętrz w Krakowie. Pisze trzy blogi: o modzie, o sztuce i o architekturze. Ma w dorobku ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw (w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie , Londynie i innych miastach).

Publikowała swoje rysunki w Fantastyce, Odrze, Góry i alpinizm; była ilustratorką w magazynie Gentelman. Jej rysunki ozdobiły książkę J.T. Gierlińskiego Pustka intymnych ucieczek. W 2003 roku była jedną z dwunastu kobiet wybranych z całej Polski w akcji Twojego StyluJa Kobieta- najbardziej kobiece Polki, zakwalifikowana tam jako Dama XXI wieku, pisano o niej jako o emisariuszce piękna i kultury.

Ś.P. Profesor Wiktor Zin, znany polski rysownik i znawca sztuki , prowadzący niegdyś program piórkiem i węglem po jednej z jej wystaw napisał: …jestem zachwycony zaprezentowanymi na wystawie rysunkami pani Małgorzaty Bieniek, olbrzymi talent, elegancja przedstawionych form, precyzja i świadomość celu…

Parafrazując tytuł mistrza piórkiem i węglem, w szminką i cieniem Bieniek stworzyła cykl artykułów o artystach mniej znanych w krakowskim magazynie Lounge. Maggie interesuje się również modą i tworzy autorską biżuterię. W 2009 roku zdobyła pierwsze miejsce na Warsaw Fashion Street za projekt torby na laptopa.

Maluje od lat – z jednej strony ciągle podobnie, z drugiej coraz bardziej doskonale. Jej grafika i malarstwo mieszczące się w secesyjnej estetyce sprzeczności. Jest połączeniem wizji kobiety art nouveau ze współcześnie surrealistyczną wizją kobiecego ciała. Charakteryzuje się bogatą ornamentyką i precyzją detalu.

Maggie maluje cyklicznie, a swoim obrazom nadaje dziwaczne i humorystyczne tytuły np. grafika sexurealna, kot vaniiz czerwonym ogonem, orgiami z vogua, mak i różaniec albo cykl spiritusellebritus – madonna frustratta, salma na hayu i wiele innych.

Ostatnio pracuje nad nowym cyklem pt. fashion profanum, trochę wyśmiewającym i trochę wychwalającym obecny szał na modę, modelki i drogie marki. Kilka obrazów z tego cyklu można zobaczyć na wystawie w Magazynie Kultury.

Maggie, udostępnia swoje prace w różnych galeriach internetowych, zdobywając wciąż nowych zwolenników i przyjaciół. Jej marzeniem jest, jak sama mówi, by sztuki piękne były bardziej promowane i dostrzegane przez media.

Magazyn Kultury
ul. Józefa 17
31-056 Kraków

Dodaj komentarz