• 2011-08-31

Liao Yiwu w Instytucie Reportażu

1 września 2011 roku o godzinie 19.30 we Wrzeniu Świata w Warszawie odbędzie się spotkanie z chińskim pisarzem dysydentem Liao Yiwu, autorem książki Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych.

Okładka książki Liao Yiwu (zdjęcie pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Okładka książki Liao Yiwu (zdjęcie pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Spotkanie poprowadzi Anna Nasiłowska (Polski PEN Club / Writers in prison committee), a w rozmowie udział weźmie Tienchi Liao, przewodnicząca Niezależnego Chińskiego PEN Clubu.

Liao Yiwu (ur. w 1958 roku w Syczuanie) – poeta, prozaik, dziennikarz. Debiutował na łamach rządowej prasy, jednak jego wiersze, zwłaszcza poemat napisany po zamieszkach na placu Tiananmen, zostały szybko uznane za antykomunistyczne, a on sam skazany na cztery lata więzienia. Już w więzieniu zaczął rozmawiać z prostymi ludźmi o ich życiu i pracy; po odbyciu kary żył jako bezdomny uliczny grajek.

Powstała na podstawie wielu rozmów książka Prowadzący umarłych ukazała się pierwotnie na Tajwanie i jest zakazana w Chinach. Została przełożona m. in. na niemiecki, angielski i francuski. W 2003 roku Liao Yiwu otrzymał od Human Rights Watch stypendium dla pisarzy prześladowanych politycznie, a w 2007 roku nagrodę Freedom to Write od Niezależnego Chińskiego PEN Center.

Spotkanie jest częścią zadania Cykl spotkań wokół reportażu Wrzenie.doc, realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Organizatorami spotkania są Instytut Reportażu, Wydawnictwo Czarne i Instytut Lecha Wałęsy.

1 września 2011 r., godz. 19.30
Instytut Reportażu
ul. Gałczyńskiego 7
00-362 Warszawa

Dodaj komentarz