• 2011-08-31

Jerzy Czuraj Obrazy z różnych domów w MCSW Elektrownia

W dniu 2 września 2011 roku o godzinie 18.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbędzie się otwarcie wystawy Jerzego Czuraja Obrazy z różnych domów.

Jerzy Czuraj - Wielopole, 2006

Jerzy Czuraj - Wielopole, 2006

Na wystawie tego związanego z regionem, zmarłego przed dwu laty artysty, zaprezentowane zostanie sześćdziesiąt obrazów i kilka rzeźb wybranych z całokształtu jego twórczości, wypożyczonych z przeszło dwudziestu kolekcji prywatnych i państwowych.

Prezentację uzupełni projekcja filmu poświęconego Czurajowi Twardość przestrzeni autorstwa Marcina Kossowskiego oraz muzyka z płyty Transwizja Suskowola, którą Czuraj nagrał wspólnie z Bobim Peru (Maciej Sinkowski). Muzyka towarzysząca malarstwu Czuraja związana była z próbą budowy pewnego rodzaju ekspresji, niemożliwej do uzyskania wyłącznie na drodze farby i koloru.

Obrazy z różnych domów to projekt zainaugurowany rok temu w Galerii Promocyjnej Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie, miejscu, gdzie Czuraj pracował po zakończeniu studiów w warszawskiej ASP. Kolejne miejsca, w których wystawa była dotychczas prezentowana (Kielce, Suskowola, Kazimierz Dolny), jak i następne, gdzie dopiero zagości (ponownie Warszawa, Galeria Test), związane były z jego życiem i działalnością artystyczną.

Każdorazowo projekt ulega modyfikacjom określonym możliwościami ekspozycyjnymi kolejnych galerii, w każdej z ekspozycji uwzględniane są obrazy pochodzące z miasta lub regionu, w którym jest organizowana. Taką logikę określają założenia wystawy, kuratorzy starają się dotrzeć do szerokiego kręgu posiadaczy dzieł Czuraja rozproszonych głównie w licznych kolekcjach prywatnych. Dzięki temu rozwiązaniu, każdorazowo można obejrzeć wystawy nowe, pozostałe w zmieniających się konfiguracjach, z korzyścią dla całokształtu tego przedsięwzięcia.

Twórczość Jerzego Czuraja jest wpisana w nurt szeroko pojmowanego malarstwa kolorystycznego, ekspresjonistycznego i symbolicznego, swoimi korzeniami sięga do sztuki XIX i XX wieku, nie ma jednak charakteru biernej kontynuacji czy naśladownictwa. To twórczość bezkompromisowa, oryginalna, często bardzo osobista, w warstwie formalnej atrakcyjna, dostępna, przemawiająca do każdego odbiorcy, trudniejsza w odbiorze interpretacyjnym. Synkretyzm religijny i kulturowy, mieszanie rzeczywistości z przeszłości i fantazją, określają wiele kompozycji Czuraja.

Wypełnione emocjami pejzaże i realizacje abstrakcyjne, choć nie wolne od treści symbolicznych, przemawiają do nas fundamentalnym językiem malarstwem – kolorem. Radomskiej wystawie towarzyszyć będzie drugie, poszerzone wydawnictwo albumowe poświęcone twórczości Jerzego Czuraja. Kuratorami wystawy są przyjaciele artysty: Wojciech Janik, Mariusz Jończy i Andrzej Mitan. Aranżacja i realizacja kolejnych odsłon Obrazów z różnych domów zajmuje się Mariusz Jończy.

Jerzy Czuraj Obrazy z różnych domów
Wystawa czynna: od 2 do 18 września 2011 r.
Wernisaż: 2 września 2011 r., godz. 18.00

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
ul. Domagalskiego 5
26-600 Radom

Dodaj komentarz