• 2011-08-31

Kawałek ziemi

2 września 2011 roku o godz. 18.00 w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Kramarza Kawałek ziemi.

Andrzej Kramarz, Kawałek ziemi (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Andrzej Kramarz, Kawałek ziemi (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Kawałek ziemi to projekt, którego tematem są związki pomiędzy pamięcią o zbrodniach wojennych i przestrzenią. Nie interesuje mnie jednak pamięć zbiorowa, która przechowuje obrazy dobrze rozpoznawalne przez całe narody i pokolenia, jak Auschwitz czy Rwanda. Ciekawi mnie historia bliska: trauma II wojny światowej, oraz to, w jaki sposób pojedynczy, często anonimowi ludzie mierzą się z własną przeszłością.

Fotografuję nieupamiętnione miejsca zbrodni oraz docieram do osób, na oczach których rozlała się krew. To, co spaja ich historie, to czas: każda z nich wydarzyła się podczas II wojny światowej, w Polsce i na Ukrainie. Fotografie przedstawiają – pozornie tylko – zwykłe krajobrazy: chaszcze, ławki, budynki. Same obrazy są także zwyczajne – nawet wydawać by się mogło – nudne, banalne.

To celowy zabieg. Moim zamiarem jest zwrócenie uwagi odbiorcy na czyjąś historię, a nie na wizualność zdjęć. Fotografowane przestrzenie są tak zwyczajne jak codzienność, jak miejsca, których dziesiątki mijamy bezwiednie każdego dnia.

Te przestrzenie otwierają się dopiero głosem świadków, którzy opowiadają, czego doświadczyli w tej scenerii przed kilkudziesięciu laty. Dzięki opowieściom kryjącym się za fotografiami, zwykły widok szybko przestaje być neutralny.

Dotykamy kolejnych ran zabliźnionych codziennością. Ten projekt to opowieść o złu absolutnym; o wojnie, która może zdarzyć się zawsze i wszędzie, oraz o człowieku, który zawsze pozostaje w emocjonalnej relacji z przestrzenią.

Andrzej Kramarz

Wystawa potrwa do 26 września 2011 roku.

2 września 2011 r., godz. 18.00
Galeria Szyb Wilson w Katowicach
ul. Oswobodzenia 1
Katowice

Dodaj komentarz