Wystawy mówione

Między 26 sierpnia a 9 grudnia 2011 roku w sześciu europejskich stolicach: Berlinie, Brukseli, Madrycie, Moskwie, Londynie i Kijowie zostanie zaprezentowana opera instytucjonalna w trzech aktach pt. Wystawy mówione.

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, fot. Henri Musielak, 1966. Materiały udostępnione przez organizatora

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, fot. Henri Musielak, 1966. Materiały udostępnione przez organizatora

Wystawy mówione to wykonywane na żywo słuchowisko, odnoszące się do zapomnianych, przeoczonych oraz zmitologizowanych rozdziałów z historii polskiej kultury poprzedniego stulecia. Ta nieistniejąca, niemożliwa do zmaterializowania wystawa kompiluje fikcje i mity, fantomowe dzieła i trudne do zweryfikowania relacje świadków, dotyczące niezaistniałej XX-wiecznej muzyki, architektury i sztuki.

Wystawy mówione to rodzaj, niepozbawionej humoru i dezynwoltury, opery instytucjonalnej lub inscenizowanego wykładu specjalistycznego. Słuchowisko w trzech aktach inspirowane jest artystycznymi próbami zdematerializowania dzieła sztuki, jak i eksperymentalnymi formatami wystaw z lat 60. i 70.

Wystawy mówione to rozpisany na role, tekstowy kolaż, złożony z istniejących i wyimaginowanych zapisków, manifestów i postulatów polskich twórców. Do głosu dochodzą tu zwłaszcza postawy awangardowe, przypomniane zostają dzieła niemożliwe, wizjonerskie, wyprzedzające swoje czasy.

Autorami tekstów są: Sebastian Cichocki (kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś (zdobywcy Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji w 2008 r.) oraz Michał Libera (kurator, krytyk i teoretyk muzyki).

Ścieżka dźwiękowa przygotowana została przez: Patryka Zakrockiego, Radka Dudę, Michała Ścibiora oraz Wojciecha Kucharczyka.

Produkcja: Fundacja Bęc Zmiana

Partnerzy: Instytut Polski w Brukseli; Centrum Sztuki Współczesnej WIELS, Bruksela; Instytut Polski w Berlinie; Archive Kabienett, Berlin; Instytut Polski w Londynie; Southbank Cente, Londyn; Instytut Polski w Madrycie; Muzeum Reina Sofia, Madryt; Instytut Polski w Moskwie; Centrum Sztuki Współczesnej Garage, Moskwa; Instytut Polski w Kijowie; Fundacja Centrum Sztuki Współczesnej, Kijów; Fundacja PAUCI, Warszawa

Wystawy mówione
26.08 – 9.12.2011 r.

  • 26 sierpnia 2011 r., Bruksela, WIELS
  • 9 października 2011 r., Moskwa, Garage CCA
  • 10 listopada 2011 r., Madryt, Reina Sophia
  • 26 listopada 2011 r., Londyn, Southbank Centre
  • 2 grudnia 2011 r., Berlin, Archive Kabinett
  • 9 grudnia 2011 r., Kijów, Foundation CCA

Dodaj komentarz