• 2011-08-30

Salon 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego

Od 10 września do 2 października 2011 r. w Pałacu Sztuki, Bunkrze Sztuki oraz Galerii Pryzmat w Krakowie potrwa Salon 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego.

Salon 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego

Salon 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego

Festiwal 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego organizowany jest w 2011 roku z okazji historycznych obchodów jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków, który powstał w Krakowie w 1911 roku. Głównym organizatorem Festiwalu jest Zarząd ZPAP Okręgu Krakowskiego.

Festiwal realizowany jest we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, z Nowohuckim Centrum Kultury w Nowej Hucie oraz z Galerią Panorama Centrum Kongresowego w Tomaszowicach koło Krakowa. W Festiwalu weźmie udział kilkuset artystów z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza, jak również zaproszeni artyści ze Szczecina, Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia, Lublina, Radomia, Poznania i innych miast.

Festiwal 100-lecia ZPAP OK składa się z czterech najważniejszych imprez, na których eksponowane będą, według przygotowanych koncepcji i specjalnych aranżacji, dzieła sztuki z zakresu wielu dyscyplin sztuk pięknych, m.in.: pięknych zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, działań multimedialnych, tkaniny artystycznej i innych.

Cztery podstawowe filary Festiwalu stanowią:

  1. Salon 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego – wystawa współczesnych artystów należących do ZPAP, zaproszonych gości oraz artystów nieżyjących, należących kiedyś do ZPAP (udział ok. 300-400 artystów). Ekspozycja w trzech galeriach Krakowa (GSW Bunkier Sztuki, Pałac Sztuki TPSP, Galeria Pryzmat ZPAP). Udział kilkuset artystów z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.
  2. Grafika i czas – wystawa starannie wyselekcjonowanej części bardzo cennych zbiorów graficznych ZPAP Okręgu Krakowskiego gromadzonych od połowy XX wielu. W kolekcji znajdują się prace najwybitniejszych polskich przedstawicieli grafiki warsztatowej, laureatów nagród krajowych i międzynarodowych. Te zbiory to również połowa 100-letniej tradycji i historii ZPAP Okręgu Krakowskiego. Ekspozycja w związkowej Galerii Pryzmat.
  3. Art Meeting – Tomaszowice 2011 – wystawa prac, konfrontacje twórcze artystów krakowskich, wieloletnich działaczy związkowych, oraz zaproszonych artystów z Gdańska, Wrocławia, Katowic, Warszawy, Radomia, Lublina, Szczecina. Wystawa eksponowana w Galerii Panorama w starym Dworze w Tomaszowicach połączona z jubileuszowym spotkaniem artystów i zaproszonych gości z całej Polski.
  4. Laureaci Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza – wystawa 12 wybitnych artystów polskich, nagrodzonych przez ZPAP Okręg Krakowski, za swoje indywidualne wystawy w Krakowie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Oto ich nazwiska: Janina Kraupe, Zbysław M. Maciejewski, Jerzy Nowosielski, Eugeniusz Mucha, Jacek Sroka, Jan Pamuła, Stefan Gierowski, Alina Kalczyńska, Izaak Celnikier, Stanisław Rodziński, Leszek Dutka, Anna Sobol-Wejman. Ekspozycja – grudzień 2011, Galeria Centrum, Nowohuckie Centrum Kultury w Nowej Hucie.

Salon 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego
wystawa czynna od 10 września do 2 października 2011 r.

Wernisaż: 9 września 2011 r.

  • godz. 18.00, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
  • godz. 19.00, Pałac Sztuki Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, pl. Szczepański 4, Kraków
  • godz. 20.00, Galeria Pryzmat Związek Polskich Artystów Plastyków, ul. Łobzowska 3, Kraków

Dodaj komentarz