• 2011-08-30

Muzyka współczesna nie gryzie

3 września  2011 roku o godz. 17.00 w w Lokalu Użytkowym w Warszawie rozpoczyna się organizowany przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej cykl spotkań edukacyjnych Muzyka współczesna nie gryzie.

Muzyka współczesna nie gryzie (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Muzyka współczesna nie gryzie (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Cenieni polscy kompozytorzy Krzysztof Knittel, Romuald Twardowski i Aleksander Kościów opowiedzą zajmująco, ciekawie i bez ogródek o muzyce współczesnej, jej tworzeniu i jej dalszym życiu.

Knittel, Twardowski i Kościów należą do różnych generacji twórców. Wszyscy są aktywnymi kompozytorami. Każdy z nich ma swój oryginalny i bardzo indywidualny styl. Muzyka każdego z nich jest inna, a przecież należy do tego samego działu określanego jako muzyka współczesna.

Właśnie podczas tych spotkań będzie można dowiedzieć się jak to możliwe, jakich używają technik kompozytorskich, jakich środków wyrazu, w jaki sposób komponują swe utwory oraz co staje się ich inspiracją, a co jest ich muzyczną fascynacją.

Rozmowy z kompozytorami pokażą również jaka jest obecnie muzyka współczesna. Czy jest to muzyka klasyczna, poważna, awangardowa, niezrozumiała, trudna, a może doskonała?

Pojawią się też próby odpowiedzi na niełatwe pytania, takie jak: dlaczego wciąż tak mało słuchamy i dość słabo znamy muzykę tworzoną w naszych czasach? Co z muzyką współczesną i jej twórcami dzisiaj, co jutro, pojutrze, a co kiedyś?

Gościem spotkania inaugurującego cykl będzie Krzysztof Knittel, który opowie między innymi o zastosowaniu najnowszych technologii, sprzętów, nawet telefonów w tworzeniu muzyki współczesnej. Krzysztof Knittel pokaże również możliwości wspólnego komponowania. Pojawi się także współczesny instrument  – harfa świetlna.

Cykl Muzyka współczesna nie gryzie ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców przy zastosowaniu nowatorskich technik edukacyjnych. Celem spotkań jest również przygotowanie słuchaczy do świadomego i aktywnego odbioru muzyki tworzonej w obecnych czasach.

Organizatorem spotkań jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Moderator spotkań: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński

3 września 2011 r., godz. 17.00
Lokal Użytkowy
ul. Brzozowa 27/29
Warszawa

Dodaj komentarz